asertywność
fot. pixabay.com

Asertywność najczęściej kojarzy się z umiejętnością mówienia nie. Zgłębiając dokładniej temat szybko dowiemy się, że asertywność to również umiejętność wyrażania swoich poglądów, myśli i uczuć z zachowaniem i poszanowaniem granic innych. Zgodnie z najpowszechniejszą definicją, asertywność to także umiejętność odmawiania, w przypadku, kiedy nie zgadzamy się z rozmówcą czy też rozmówcami.

Rozwój osobisty w dużej mierze skupia się na asertywności, dlatego osoby inwestujące w samorozwój, zmuszone są zmierzyć się ze swoim brakiem asertywności i rozwinąć również inne zdolności interpersonalne, takie jak umiejętności komunikacyjne (umiejętność słuchania, publicznego przemawiania), umiejętność nawiązywania relacji, umiejętność pracy w zespole i inne cechy osoby przedsiębiorczej, które powinien posiadać każdy przywódca.

Asertywność w biznesie

Inwestując w rozwój, zwłaszcza jeśli dotyczy on budowania marki osobistej, asertywność jest niezwykle wymaganą cechą. Personal branding (budowa marki osobistej) wymaga działań konsekwentnych i spójnych, opartych o wyrażanie siebie w sposób autentyczny i wiarygodny.

Własna firma wymaga od nas dużych nakładów asertywności. Zarządzanie zespołem, podejmowanie czasami trudnych i ryzykownych decyzji, a także budowanie zdrowych i przyszłościowych relacji ze współpracownikami, partnerami biznesowymi itp. wymaga od nas silnego, pewnego siebie i swoich racji wizerunku.

Pracując na etacie w dużym dynamicznym zespole, asertywność pomaga nam ustalać i zachowywać pewne granice pomiędzy faktycznymi obowiązkami, a zadaniami przerzuconymi na nas z powodu braku umiejętności odmówienia ich wykonania. To dość popularne zjawisko w korporacjach, gdzie niemalże w każdym dziale znajdzie się osoba, która wykorzystuje i żeruje na osobie bardziej pracowitej, a mniej zaradnej w kwestii zdolności interpersonalnych.

Asertywność na etacie może również objawiać się umiejętnością obronienia swojego pomysłu i przedstawienia go z taką pewnością i zaangażowaniem, by przekonać zarząd, że jest to słuszne, choć innowacyjne rozwiązanie.

asertywność w biznesie
fot. pixabay.com

Pomysł na własny biznes a asertywność

Nic tak nie wymaga asertywności, jak pomysł na własny biznes. Zwłaszcza na początku, gdy sami mamy wiele wątpliwości i nie do końca mamy pewność, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i czy nasza koncepcja spotka się z przychylnością odbiorców, a zwłaszcza grupy docelowej.

W dzisiejszych czasach trzeba się porządnie nagłówkować nad tym, jaki biznes otworzyć, by mieć wystarczającą siłę przebicia na tle istniejącej już od wielu lat i mającej silną pozycję na rynku – konkurencji, a zarazem by nasz innowacyjny pomysł na biznes spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem. Dobrze, jeśli biznes idzie w parze z pasją, dlatego może warto zacząć od tego, jak znaleźć pasję, jak ją rozwijać i zacząć na niej zarabiać?

Niezależnie od tego czy będzie to pomysł na biznes w domu, pomysł na biznes na wsi, czy pomysł na biznes dla młodych musimy być przygotowani na to, że wielokrotnie staniemy przed koniecznością zawalczenia o swoją pozycję na rynku, udowodnienia, że jesteśmy silnymi liderami przekonanymi co do jakości świadczonych przez siebie usług.

W dzisiejszych czasach, kiedy o tym, jak założyć działalność gospodarczą można przeczytać w internecie i właśnie przez internet może się odbyć założenie firmy, kiedy w wielu przypadkach kapitał własny nie jest potrzebny, za to łatwo uzyskać kredyt dla nowych firm, dofinansowanie dla firm czy dotacje unijne dla firm, jedynym naszym zmartwieniem jest nabycie cech, jakich wymaga od nas przedsiębiorczość, by umieć stworzyć biznes od podstaw, ale również dotrzeć do odbiorców, zawalczyć o klientów, a przede wszystkim udowodnić obecnym i przyszłym klientom, a także konkurencji, że stanowimy silną markę, godną statusu lidera.

Asertywność to umiejętność, której można się nauczyć, opanować ją do perfekcji lub wzmocnić. Wiele zależy od naszego poczucia własnej wartości i pewności siebie, dlatego praca nad tymi cechami powinna przebiegać równolegle i spójnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here