jak założyć działalność gospodarczą
fot. pixabay.com

Własna firma to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które mają pasję, na której można zacząć zarabiać, pomysł na biznes lub zwyczajnie mają dość etatu. Aby jednak móc prowadzić dochodową firmę należy mieć plan, strategię, często kapitał własny i cechy osoby przedsiębiorczej. Wszystko jednak prędzej czy później sprowadza się do pytania: jak założyć firmę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to doskonała alternatywa dla osób, które chcą zacząć pracować na własny rachunek. Tu świetnie sprawdza się pomysł na biznes w domu i praca w zawodzie freelancera, czyli tzw. wolnego strzelca. Internet daje bardzo dużo możliwości zarabiania, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Niezwykle popularnymi internetowymi zawodami są: wirtualna asystentka, copywriter, grafik, social media manager. Wiele też osób decyduje się na własny sklep internetowy. Jednak niezależnie od tego jaki mamy pomysł na własny biznes, działania musimy rozpocząć od założenia firmy. Jakie są pierwsze formalności?

Jak założyć działalność gospodarczą? 

Kiedy już wiemy, jaki biznes otworzyć, czym będzie zajmowała się nasza firma i jaką nazwę nosiła, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek można złożyć elektronicznie lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

Wniosek (do pobrania na stronie CEIDG) musi zawierać takie informacje jak nazwa i adres firmy, NIP i PESEL osoby zakładającej działalność, kod działalności PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) określający zakres usług firmy, adres mailowy, numer telefonu i adres www firmy, rodzaj opodatkowania, dane rachunku bankowego oraz datę rozpoczęcia działalności. Udogodnieniem dla przedsiębiorców jest fakt, że złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej CEIDG-1 jednocześnie powoduje zgłoszenie jej do ZUS/KRUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego. Wobec tego po złożeniu wniosku w urzędzie miasta lub gminy firma może zacząć prosperować.

Nowa firma może ubiegać się również o dotacje unijne dla firm, dofinansowanie dla firm lub kredyt dla nowych firm.

działalność gospodarcza
fot. pixabay.com

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru cztery formy opodatkowania działalności gospodarczej:

opodatkowanie na zasadach ogólnych – (przy zastosowaniu skali podatkowej 17% lub 32%) – ta forma nie musi być zgłaszana do urzędu skarbowego, ponieważ jest automatycznie przyznawana,

podatek liniowy 19% – jego zaletą jest niezmienność w przypadku przekroczenia granicy dochodu, należy jednak powiadomić urząd skarbowy o takiej formie opodatkowania,

ryczałt – podatek opłaca się od przychodu, nie wszyscy jednak mogą wybrać zdecydować się na tę formę opodatkowania, w jej przypadku nie można odliczać kosztów uzyskania przychodów,

karta podatkowa – forma przeznaczona wyłącznie dla osób, które nie korzystają z usług innych firm, współmałżonkowie nie prowadzą takiej samej działalności, a także nie zatrudniają pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Podsumowanie

Założenie działalności gospodarczej to dziecinie prosta czynność, która za w ciągu pół godziny może sprawić, że zaczniemy zmieniać swoje życie. Nie ma znaczenia, czy mamy pomysł na biznes na wsi, czy pomysł na biznes dla młodych. Nie ma znaczenia, czy zostaniemy influencerami i będziemy inwestować w personal branding. Wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na siebie i swoją firmę, od tego czy gdzieś tam w środku tkwi w nas przywódca, czy posiadamy zdolności interpersonalne, a jeśli nie, czy mamy w sobie na tyle determinacji, by inwestować w rozwój osobisty? Jedyne ograniczenia są w nas samych. Przedsiębiorczość, asertywność, samorozwój i konsekwencja. Oto droga do sukcesu. Dlatego pamiętaj! Inwestuj w rozwój i nie bój się zmian!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here