Jaki biznes otworzyć
fot. pixabay.com

Pomysł na biznes to ogromny krok w rozwoju osobistym. Nie powinna być jednak podejmowana pochopnie, ponieważ wiele czynników wpływa na to, w jakim tempie i czy w ogóle będzie rozwijał się nasz biznes. Dlatego decydując się na własny biznes warto rozważyć kilka zasadniczych kwestii. Oto one:

Ile czasu dajemy sobie na stworzenie dochodowego biznesu?

Często zdarza się tak, że inwestujemy ostatnie pieniądze z nadzieją na szybki zysk, który się nie pojawia. Mamy plany na świetny biznes? To super. Warto jednak zadbać o alternatywę, która przyda się w momencie, w którym własna firma nie będzie przynosiła jeszcze dochodu zapewniającego niezależność finansową. Taką alternatywą może być pomysł na biznes w domu (praca zdalna), który nie będzie wymagał dodatkowego budżetu. Może to być np. praca zdalna jako wirtualna asystentka, copywriter, influencer (bloger, youtuber), sklep internetowy, marketing afiliacyjny, dochód pasywny. Takie zabezpieczenie finansowe pozwoli nam bez presji dopiąć szczegóły związane z biznesem.

Czy posiadamy kapitał własny?

Istnieje wiele biznesów, które wymagają kapitału własnego. Zwłaszcza jeśli chodzi o biznes online. Ponieważ tu pomysły na własny biznes potrzebują tylko dostępu do internetu i czasu. Jeśli jednak w planach mamy firmę, która ma prosperować w realu, warto rozważyć takie kwestie jak: kapitał własny, dofinansowanie dla firm, kredyt dla nowych firm, dotacje unijne dla firm. Ustalenie funduszy i zliczenie kosztów związanych z inwestycją pozwoli nam określić, czy biznes, który jeszcze przed chwilą wydawał się być w zasięgu ręki, nie musi pozostać jeszcze przez jakiś czas w sferze marzeń.

Czy biznes ma możliwość rozwoju?

Mówi się, że wystarczy mocno czegoś chcieć, by móc to osiągnąć. Teoretycznie tak. Z praktycznego punktu widzenia, no cóż. Nie sprzedamy lodu w kostkach na Syberii ani kąpielówek na Saharze. Oczywiście te infantylne przykłady mają tylko zobrazować, że nie każdy biznes, nawet jeśli gdzieś przynosi zyski, musi sprawdzić się również w naszym przypadku. Jeśli mieszkamy na wsi, warto znaleźć pomysł na biznes na wsi (np. stadnina koni, hodowla alpak, wiejski survival), a nie uparcie dążyć do otworzenia kawiarni.

jaki biznes
fot. pixabay.com

Jak postrzegamy swój biznes za 5 lat?

5 lat po założeniu firmy to idealny czas, by realnie ocenić, czy udało nam się osiągnąć to, co zamierzaliśmy na starcie. Dostosowując się do zasad marketingu internetowego (content marketing, influencer marketing, viral marketing, real time marketing, marketing szeptany) powinniśmy mieć już wyrobioną pewną renomę na rynku, a nawet być liderem w branży (tak, jest to możliwe). Jeśli biznes dotyczył naszej marki osobistej, pięć lat to idealny czas by personal branding (budowanie marki osobistej) zapewnił nam stabilizację finansową i możliwości na dalszy rozwój osobisty. Jeśli zależy nam na pozycji lidera, od początku musimy zacząć ją budować kładąc duży nacisk na jakość naszych usług i produktów. Nie możemy liczyć na biznes prosperujący dłużej niż rok czy dwa, jeśli wmawiamy klientom, że sprzedajemy lek na raka, czy złoty środek zwalczający nadwagę w 4 tygodnie.

Ile jesteśmy w stanie dać od siebie?

Marzenia niestety nie wystarczą. W pewnym momencie rozwoju biznesu możemy zetknąć się z murem nie do przeskoczenia. Tym murem mogą okazać się nasze słabości tj. brak pewności siebie, brak wiary we własne możliwości. Dlatego od samego początku należy inwestować w samorozwój. By móc rozwijać własny biznes należy posiadać cechy osoby przedsiębiorczej oraz zdolności interpersonalne (asertywność, umiejętność publicznego przemawiania, przedsiębiorczość itp.).

Nie wystarczy wiedzieć, jak założyć działalność gospodarczą i jakie cechy posiada przywódca, by w niezwykle szybkim tempie osiągnąć sukces godny pozazdroszczenia. Być może w filmach takie rzeczy są możliwe. Życie jednak pokazuje, że na każdym kroku należy mierzyć się z wieloma trudnościami. Jeśli jednak na starcie przewidzimy większość z nich, później będzie nam łatwiej uporać się z kolejnymi, a sukces będzie gwarantowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here