marka osobista

Personal branding jest kluczem do sukcesu zawodowego. Może się wydawać, że to tylko modna fraza, ale to na tym buduje się swoją pozycję na rynku. W dzisiejszych czasach niektóre aspekty budowania marki osobistej są łatwiejsze niż kiedyś, a niektóre wymagają więcej wysiłku – z tych samych powodów. Jeśli planujesz rozwijać się w swoim kierunku i zdobywać rzeszę lojalnych klientów – to musisz wiedzieć czym jest marka osobista i jak nad nią pracować.

Czym jest marka osobista i po co o nią dbać?

Marka osobista jest czymś więcej niż tylko wizerunek. To fundament, na którym postawisz swój sukces zawodowy. To sposób, w jaki postrzegają Cię klienci, osoby z Twojego otoczenia. Chcemy, abyś zrozumiał, jaką siłę posiada personal branding i mógł z powodzeniem zająć się budowaniem własnej, osobistej marki. Posłużymy się przykładem brandu produktu, ale za to bardzo wymownym. Rzucamy hasło: „Święty Mikołaj”. Co pierwsze przyszło Ci na myśl? Na pewno jest to starszy, brodaty jegomość, w czerwono-białym stroju, który podróżuje w saniach zaprzęgniętych w renifery. A teraz spójrz na “Świętego Mikołaja” i poświęć chwilę na refleksję. Dostrzegasz różnice, prawda? Obraz, który jako pierwszy pojawił się w Twojej głowie, to postać stworzona przez…koncern Coca-Cola. To jest właśnie siła marki. Już wiesz, dlaczego marka osobista to klucz do zawodowego sukcesu.

Marka osobista to spójna komunikacja, ale czy tylko?

Personal branding to proces, który wymaga i czasu i wysiłku. Nie myl tego z zasięgami w social mediach ani ilością lajków po zdjęciami. Marka daje poczucie bezpieczeństwa i wartości, jest gwarancją, że produkt lub usługa spełnią (bądź przekroczą) oczekiwania konsumentów. Marka osobista to kompetencje, złożone i spełnione obietnice oraz – przede wszystkim – emocje. Wbrew pozorom, te ostatnie są w komunikacji marki osobistej najważniejsze – ten aspekt rozwiniemy za chwilę.

Zdekoduj ludzki mózg i rozbij bank

Większość informacji o emocjach i marketingu znajdziesz w pracach Daniela Kahnemana (polecamy), ale my przytoczymy informacje podane przez innego eksperta. To Steven Reiss, psychiatra i psycholog na Uniwersytecie Ohio. Napisał m.in. książkę “Who am. I?”, w której opisuje schematy naszych zachowań oraz determinanty, które nami kierują. Konkretnie: nasz mózg w 97% procentach działa automatycznie, pozostałe 3% to tak zwana „racjonalna część”. Wbrew pozorom, to te 3% jedynie uruchamia się, by poszukać argumentów potwierdzających decyzję zakupu, którą podjęła część automatyczna. Odpowiedzialne są za to właśnie emocje. Pamiętasz jakieś wydarzenie z dzieciństwa? Jest pozytywne lub negatywne, ale wywołało tak silne emocje, że wyryło Ci się w pamięci. To siła emocji. Musisz nauczyć się wzbudzać dobre emocje samym sobą i swoimi produktami/usługami.

Jak pracować nad marką osobistą?

Odpowiedź jest prosta, choć sam proces jest skomplikowany. Personal branding to kompleksowa praca. Musisz jednocześnie dbać o wizerunek zewnętrzny – ludzie zbyt często wpadają w sidła własnych umysłów i oceniają innych (oraz Ciebie) na podstawie cech wyglądu. Oczywiście dzieje się tak w przypadku, gdy nie mają innych informacji o danej osobie. Pamiętaj, że klienci to znajomości na gruncie zawodowym, oni Cię nie znają na wylot. Schludny wygląd i miły uśmiech świadczą o pewności siebie, to efekt aureoli, który jest w szeregu z pierwszym wrażeniem. Okulary (nawet zerówki) dają wrażenie większej inteligencji, ale nie każdemu z nimi do twarzy. Wygląd to nie wszystko – rzeczywistość zweryfikuje szybko, czy potrafisz wywiązać się z obietnic, sprawnie i profesjonalnie się komunikować oraz – dowozić efekty pracy na czas.

Podsumowanie

Chcesz zadbać o markę osobistą? Przygotuj się na dużą ilość pracy. Zadbaj o swój wygląd – musi być profesjonalny i budzić zaufanie. Zacznij zgłębiać tajniki komunikacji w social mediach i podczas spotkań twarzą w twarz. Nie rozdrabniaj się, skup się na tym, w czym jesteś dobry i wywiązuj się z danego słowa. Jeśli będziesz kompetentny, marketing szeptany przyciągnie nowych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here