Własna firma to droga do niezależności i możliwości realizowania się na płaszczyźnie zawodowej. Więc jeśli mamy pomysł na własny biznes, cechy osoby przedsiębiorczej i odrobinę odwagi, by zainwestować w samorozwój, nie powinniśmy się długo zastanawiać. W wielu przypadkach nie jest nawet konieczny kapitał własny, ponieważ mając pomysł na biznes w domu tj. zarabianie przez internet potrzebny nam jest tylko komputer, dostęp do sieci i czas na rozwój.
Wiele osób marzy o niezależności finansowej i pracy na własnych warunkach, ale nie wie, jaki biznes otworzyć, choć tak naprawdę w dzisiejszych czasach internet daje takie możliwości, że zarabiać można bez wychodzenia z domu, niepotrzebny jest kredyt dla nowych firm, dofinansowanie dla firm ani dotacje unijne dla firm. Wystarczy wiedzieć, jak założyć działalność gospodarczą, choć tak naprawdę, to również można wykonać kilkoma kliknięciami bez wychodzenia z domu.
Dlaczego warto posiadać własną firmę?
- niezależność – praca na własnych rachunek kusi wieloma względami. Jednym z nich jest niezależność, której nie doświadczymy pracując na etacie. Niezależność daje nam poczucie, że inwestując w rozwój osobisty, inwestujemy w siebie i to my w stu procentach uzyskamy z tego tytułu korzyści.
- marka osobista – personal branding i kreowanie wizerunku firmy to działania, które w pełni odnoszą się do nas samych i tylko my odczujemy efekty tych działań. To oznacza, że cały trud i wysiłek inwestujemy w budowanie swojej własnej pozycji, a nie obcego brandu.
- swoboda – posiadając własną firmę mamy pełną swobodę podejmowania decyzji. Nasza strategia nie zostanie podważona i nie wymaga akceptacji, kogoś kto niekoniecznie zgodzi się z naszą koncepcją. Działamy według własnego doświadczenia i intuicji, mamy swobodę wyboru oraz możliwość sprawdzenia się jako przywódca.
- elastyczność czasu – w dużej mierze to my decydujemy, ile czasu chcemy poświęcić na pracę, kiedy wypada nasz urlop i kiedy wypada ostateczny deadline. Tu jednak czai się pułapka w formie prokrastynacji.
- asertywność – własny biznes daje nam możliwość negocjacji warunków pracy i podejmowania się tylko tych zleceń, które spełniają nasze indywidualne kryteria.
Wady posiadania własnej firmy
– ryzyko niepowodzenia – czasami nie wystarczy dobry pomysł na biznes i ogromny zapał. Może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, inwestycja, która pogrąży firmę, przez co z dnia na dzień może okazać się, że zamiast zysków będziemy odnotowywać straty.
– brak stabilizacji – praca na etacie daje poczucie stabilizacji i pewności, że w przyszłym miesiącu również otrzymamy wynagrodzenie nawet jeśli projekt, nad którym właśnie pracujemy nie zostanie jeszcze ukończony. To zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
– nieregularne zarobki – praca na etacie daje świadomość, jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymamy za miesiąc. Własna firma nie zapewnia tej świadomości. Ciężko więc zaplanować wydatki i przewidzieć, jakiego rzędu pieniądze pojawią się na koncie.
– samodzielne szukanie zleceń – zanim nasza marka zostanie rozpoznawalna i klienci sami zaczną do nasz przychodzić niestety musimy zabiegać o ich uwagę i zaufanie. To oznacza, że nie zawsze możemy mieć tyle pracy i zarobionych pieniędzy, ile byśmy chcieli.
– wielozadaniowość – pracując na etacie każdego dnia wykonujemy zadania, na których znamy się najlepiej, mamy doświadczenie i odpowiednie umiejętności. Posiadanie własnej firmy zmusza nas do biurokracji, wielu obowiązków związanych z prowadzeniem firmy, dbaniem o jej wizerunek w sieci, pozyskiwaniem klientów, aż dopiero na rzeczywistej pracy.
Podsumowanie
Przedsiębiorczość, zdolności interpersonalne, inwestowanie w rozwój to cechy, które przydadzą się przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy posiadamy pomysł na biznes na wsi czy pomysł na biznes dla młodych. Wiara w siebie, upór i konsekwencja mogą zdziałać cuda. Założenie firmy to pierwszy krok do niezależności, nie tylko finansowej, niektórzy jednak wolą poczucie bezpieczeństwa i możliwość realizacji na etacie.