Jak założyć sklep internetowy
fot. pixabay.com

Jeśli posiadamy cechy osoby przedsiębiorczej i mamy dość etatu, a jednocześnie marzymy o pracy na własnych zasadach i wolności finansowej powinniśmy spróbować swoich sił w e-commerce. Może to być dodatkowe zajęcie, które wesprze budżet domowy, lub pełnoetatowa praca. Wyłącznie od nas to zależy.

Sklep internetowy to nie stacjonarny, w którym trzeba usiąść i czekać na potencjalnych klientów. W sklepie internetowym często pojawiają się przypadkowi internauci, a my musimy uczynić wszystko, by swoją ofertą zachęcić ich do dokonania zakupów. Naszym zadaniem jest również samemu dotrzeć do grona odbiorców zainteresowanych naszymi usługami i poinformować ich o swojej ofercie. To czasochłonne zajęcie wymagające odpowiedniej wiedzy. Zanim jednak zaczniemy zabiegać o klientów, warto abyśmy dowiedzieli się od czego zacząć i jak w ogóle założyć sklep internetowy?

Sklep internetowy – od czego zacząć?

Na pewno od formalności. Będzie potrzebne założenie działalności gospodarczej, ustanowienie właściwego kodu PKD (dla sklepu internetowego jest 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet), wybranie formy opodatkowania między: ryczałtem, zasadami ogólnymi według skali podatkowej a podatkiem liniowym. W międzyczasie można zacząć tworzyć regulamin sklepu internetowego i politykę prywatności.

Kolejnym krokiem jest sprecyzowanie, czego sprzedaż będzie odbywała się za pośrednictwem tego sklepu. Czy będzie to internetowa apteka, sklep z kosmetykami, czy butik internetowy z odzieżą. To ważne, by dość wcześnie zlecić copywriterowi opisy asortymentu sklepu, ponieważ jest to dość czasochłonna praca.

Kolejnym krokiem jest zakup domeny, która stanie się elementem rozpoznawalnym dla marki, warto więc, by była przemyślana i spójna z działalnością, a zarazem nie ograniczała jej, w przypadku gdybyśmy w przyszłości chcieli rozszerzyć wachlarz asortymentu lub działań.

Kiedy już została zakupiona domena, powstała szata graficzna sklepu, a cały jego asortyment został już dodany, czas, by pomyśleć o tym, jak pozyskać klienta?

Jak założyć sklep online
fot.pixabay.com

Jak pozyskać klienta? 

Praca nad rozpoznawalnością marki jest długa i żmudna. Należy pamiętać, że działania public relations obejmują zwiększenie rozpoznawalności marki i niekoniecznie wpływają na sprzedaż. Warto więc, by spójnie i w porozumieniu z działaniami PR, były prowadzone działania obejmujące content marketing, marketing szeptanyinfluencer marketing.

Należy również sporą część uwagi skierować na social media. To tu tak naprawdę toczy się życie każdej marki i tu można budować relacje z odbiorcami, wychodzić naprzeciw ich potrzebom i i zwiększać zaangażowanie.

Promocję marki ułatwiają również programy partnerskie, dzięki którym to klienci tworzą content i za nas starają się dotrzeć z informacją o naszych produktach do szerszego grona odbiorców, po to, by otrzymać prowizję ze sprzedaży.

Rozpoznawalność marki pomogą zwiększyć wszelkiego rodzaju gadżety reklamowe materiały reklamowe. Z kolei, by zachęcić klientów do kolejnych zakupów online można przekazać im bon podarunkowy, vouchery, kody promocyjne itp.

Sklep internetowy to doskonały pomysł na własny biznes. Warto postarać się o kredyt dla nowych firm, dofinansowanie dla firm lub sprawdzić, czy przysługują nam dotacje unijne dla firm. Każda forma dofinansowania, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju jest zbawienna. Ponieważ nie zawsze oszczędności mogą okazać się wystarczające, by stworzyć stabilny, dobrze prosperujący biznes. Wszystko jednak w swoim czasie.

Należy także pamiętać, że internet jest ogromny i spokojnie pomieści silne marki, jak i te, które zaczynają stawiać pierwsze kroki. Konsekwencja, upór i wysoka jakość świadczonych usług zaowocują. Dlatego nie można się poddawać, a inwestować w rozwój, brać udział w szkoleniach, kursach i webinarach, zdobywać wiedzę i konsekwentnie eliminować popełniane błędy, które na początku działań na pewno się pojawią. Jednak, jak mówi przysłowie, nie myli się tylko ten, co nic nie robi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here