Nauka języków obcych to niezwykła forma inwestowania w rozwój osobisty, a jak wiadomo inwestowanie w siebie to najlepsza inwestycja. Samorozwój uczy nas konsekwencji, wytrwałości, zarządzania czasem, organizacji pracy, uporu. To również niezwykły trening dla mózgu, pamięci i koncentracji. Jest również odpowiedzią na pytanie, jak znaleźć pasję i ją wytrwale rozwijać, jak uwierzyć w siebie, jak realizować wyznaczone cele? Tak naprawdę uczymy się każdego dnia. Zdobywamy nową wiedzę, nabywamy umiejętności lub doskonalimy te, które już posiadamy. Kluczem rozwoju osobistego jest obranie jednego, konkretnego kierunku i umiejętne dążenie do osiągnięcia w nim perfekcji.
Nauka języków obcych doskonale sprawdza się w przypadku podnoszenia kwalifikacji i kompetencji, dążenia do otrzymania awansu lub podwyżki, uatrakcyjnienia CV, by znaleźć lepszą pracę. Dla niektórych jest również formą pasji, ćwiczenia pamięci i koncentracji, metodą na poszerzenie horyzontów. Niezależnie od tego, co jest naszym motorem napędzającym, w konsekwencji nauka języków wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. I jest to kolejny argument, dlaczego warto uczyć się języków obcych.
Dlaczego nauka języków wpływa na nasze samopoczucie?
- nauka wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Pomieszczenie powinno być przewietrzone, odpowiednio doświetlone. Powinna panować cisza lub pobrzmiewać muzyka relaksacyjna. Takie warunki sprzyjają odpoczynkowi. Żyjąc w ciągłym biegu, w otoczeniu medialnego zgiełku potrzebujemy chwili wyciszenia, o której często zapominamy. Odmawiamy sobie chwili dla siebie na rzecz niedokończonych obowiązków w domu czy pracy. Nauka, wywołując w nas uczucie obowiązku sprawi, że nie będziemy chcieli z niej zrezygnować, tym samym zapewniając sobie czas na relaks. Redukuje się przy tym poziom stresu nagromadzonego w ciągu całego dnia.
- nauka dostarcza powodów do dumy. Niezależnie od tego, jaki jest nasz poziom znajomości języka, odczuwamy ogromną dumę, kiedy udaje nam się opanować kolejną partię materiału. Jesteśmy z siebie dumni, czujemy satysfakcję. Celebrowanie nawet tak małych sukcesów stanowi motywację do dalszego działania. Pozwala nabrać pewności, że jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzony cel, bez względu na to, czy jest to nauka chińskiego czy język koreański lub język japoński w stopniu komunikatywnym.
- samodzielna nauka zmusza nas do wypracowania pewnego systemu zarządzania czasem i organizacji pracy. Pomaga zapanować nad codziennym chaosem. Czasami może wydawać nam się, że życie wymyka nam się spod kontroli, że nie potrafimy ogarnąć zwykłych codziennych obowiązków, wydaje nam się, że wszyscy potrafią tego dokonać poza nami samymi. Taki stan prowadzi do rozżalenia, pogorszenia samopoczucia, braku wiary w siebie. Wydaje nam się, że jesteśmy beznadziejni. Każdy doskonale zna ten stan. Mówi się, że im więcej obowiązków mamy na głowie tym łatwiej nam się zorganizować. Tu z pomocą może przyjść właśnie nauka języków obcych, która może stanowić trzon codziennego dnia, wokół którego będziemy planować pozostałe obowiązki, tak, by o określonej godzinie, być ze wszystkim obrobionym i móc zasiąść do tego, co sprawia nam prawdziwą przyjemność – do nauki.
Nauka języka angielskiego w domu (lub każdego innego języka) sprawia, że odzyskujemy pewność siebie, rośnie wiara w nasze możliwości, przybywa nam tematów, o których chętniej rozmawiamy ze znajomymi. Dodatkową satysfakcją jest nauka języka angielskiego online, kiedy korzystamy z zajęć prowadzonych metodą Callana lub zajęć z native speakerem (niektóre internetowe kursy językowe dają możliwość takich zajęć lub można poszukać indywidualnie lektorów lub poliglotów, którzy udzielają takich lekcji). Metody nauki skupiające się na konwersacji, zwłaszcza w przypadku zajęć grupowych, dodatkowo wpływają na naszą samoocenę, motywują i podbudowują, a także pozwalają zawrzeć nowe znajomości w gronie osób podzielających zamiłowanie do danego języka.
Dla jednych tłumacz online zawsze będzie źródłem wiedzy odnośnie nieznanych zwrotów z języka obcego, inni szukają natychmiastowej odpowiedzi na pytanie, jak szybko nauczyć się języka angielskiego, a jeszcze inni każdą lekcją celebrują nabywanie nowej wiedzy i umiejętności. Do jakiego grona należysz?