Niezależnie od tego, jak prezentuje się budżet domowy, każdy z nas marzy o poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji. Takie poczucie daje świadomość, że posiadamy oszczędności na czarną godzinę, po które będzie można sięgnąć w przypadku utraty pracy, nieszczęśliwego wypadku czy choroby. To niezwykle ważne, by wydatki domowe były tak zaplanowane, by można było jeszcze co nieco odłożyć.
Oszczędzanie pieniędzy jest niezwykle trudne ze względu na nieoczekiwane wydatki, tzw. życie od pierwszego do pierwszego, a także nieumiejętność zarządzania własnym budżetem lub zakupoholizm, który w dobie internetu staje się niezwykle powszechny, zwłaszcza kiedy sklepy internetowe kuszą swoimi ofertami a zakupy online są bardzo wygodne i niezwykle proste. Ponadto wydając wirtualnie pieniądze (płacąc kartą, BLIKIEM lub przelewem) nie odczuwamy topniejących funduszy i z większą łatwością przychodzi nam ich wydawanie.
Jak oszczędzać pieniądze?
Oszczędzanie pieniędzy to odkładanie, kontrolowanie wydatków, odmawianie sobie pewnym zakupów, a także dodatkowe źródło dochodu, w pełni przeznaczone na odłożenie uzbieranej kwoty.
Oszczędzać można na kilka sposobów:
- zaokrąglając kwoty wydane na zakupy i różnicę wrzucając do skarbonki lub przesuwając na zbiórkę, konto oszczędnościowe czy cele. Dla przykładu mBank daje możliwość odkładania pieniędzy na koncie prywatnym poprzez stworzenie własnego “celu”. Można samodzielnie ustalić wysokość kwoty jaką chcemy uzbierać i wysokość “raty”, która będzie nam pobierana z konta każdego miesiąca (w ustalonym przez siebie dniu) i przesuwana do “celu”. Dodatkowo wszystkie płatności dokonywane za pośrednictwem banku są zaokrąglane i zupełnie nieodczuwalna kwota również zasila nasz cel.
- Uwzględniając w budżecie domowym ustaloną przez siebie kwotę (np. 100 zł), które każdego miesiąca niezależnie od wysokości innych wydatków będzie odkładana. Traktowanie oszczędności na równi z pilnymi rachunkami, pozwala wpoić nam, że jest to równie ważny wydatek, co zapłacenie rachunku za telefon czy zatankowanie auta.
- eliminując z zakupów jeden produkt, który nie stanowi dóbr pierwszej potrzeby, a zaspokaja tylko dodatkowe potrzeby np. alkohol, papierosy, słodycze. Rezygnując z produktu np. rzucając palenie należy odkładać kwotę w wysokości paczki papierosów, tak często jak często byłaby kupowana, a więc jeśli paliliśmy jedną paczkę dziennie lub przez dwa dni, należy kwotę w wysokości ceny papierosów odłożyć każdego dnia lub co drugi dzień. Po miesiącu szybko zorientujemy się, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić rezygnując tylko z jednego produktu. Należy jednak pamiętać, by odkładać tę kwotę, w innym przypadku oszczędność nie będzie odczuwalna, ponieważ zaoszczędzona kwota szybko zostanie wydana na coś innego.
- Zredukować wydatki można również przeglądając rachunki i sklepowe paragony i wyciągając wnioski, w których momentach pozwoliliśmy sobie na szaleństwo zakupowe. Możemy np. ustalić, że miesięcznie kupujemy nie więcej niż jedną książkę, kosmetyki na ustaloną kwotę lub zamiast wychodzić na miasto ze znajomymi w każdy weekend i oddawać się beztroskiemu szaleństwu dwa weekendy spędzać w domowym zaciszu, a kwotę, którą zapewne wydalibyśmy w dyskotece czy restauracji odłożyć do skarbonki.
- Dowiedzieć się, jak zarobić dodatkowe pieniądze i wykorzystać najprostsze metody np. sprzedając ubrania, w których już nie chodzimy, książki, które zostały już przeczytane czy inne przedmioty, które dla nas nie mają wartości i są bezużyteczne, a komuś mogą jeszcze posłużyć. Wszystkie pieniądze ze sprzedaży powinny być odkładane.
Skoro już mowa o dodatkowym źródle dochodu, warto zgłębić temat, jak szybko zarobić, a także przyjrzeć się, jak wygląda zarabianie przez internet i wybrać dla siebie metodę taką, która nie będzie kolidowała z codziennymi obowiązkami (pracą, nauką itd.), a sprawi, że łatwo będzie można podreperować domowy budżet. Taką metodą może być np. dochód pasywny, programy partnerskie, sklep internetowy z produktami handmade, korepetycje i wiele innych. Wiele działań w internecie może zapewnić dochód, a nie wymaga kapitału własnego i nie niesie za sobą żadnego ryzyka, warto jednak wiedzieć, w co warto zainwestować swój czas, ponieważ nie każda forma jest wystarczająco dochodowa.
Najważniejsze, by niezależnie od tego, czy mamy pomysł na własny biznes i będziemy zarabiać dodatkowe pieniądze, czy będziemy rezygnować z pewnych wygód na rzecz oszczędności, należy pamiętać, by zawsze, bez względu na wszelkie pokusy odkładać (na konto, w skarbonkę, do koperty) zaoszczędzone pieniądze. Nie wolno zakładać, że pod koniec miesiąca pozostanie nam w portfelu zaoszczędzona kwota, bo tak się nigdy nie dzieje. Zawsze znajdują się dodatkowe wydatki czy powody, by wyczyścić portfel do zera 🙂