oszczędzanie pieniędzy
fot. pixabay.com

Posiadanie oszczędności daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa oraz poczucie, że nie trzeba się martwić o przyszłość w przypadku utraty pracy, nieszczęśliwego wypadku, awarii czy jakichkolwiek zdarzeń losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a których zazwyczaj budżet domowy nie byłby w stanie udźwignąć. 

Miesięczne wydatki domowe często uniemożliwiają nam pozwolenie sobie na jednorazowy zakup drogiego sprzętu czy chociażby wyjazd na kilkudniowe wakacje całą rodziną. O ile w pierwszym przypadku można wspomóc się systemem ratalnym, którym aktualnie dysponują nawet serwisy aukcyjnie, tak w drugim przypadku branie pożyczki, by móc odpocząć od trosk, a potem przez kolejne miesiące myśleć o jej spłacie, odrobinę mija się z celem, a przecież wystarczy się dowiedzieć, jak oszczędzać pieniądze.

Jak zminimalizować wydatki domowe?

  • Najwięcej pieniędzy wydajemy na żywność i nie jesteśmy w stanie z tego zrezygnować. Możemy jednak zminimalizować wydatki redukując ilość marnowanego jedzenia. Planując obiady na cały tydzień jesteśmy z wykorzystaniem produktów, które posiadamy w domu, sprawimy, że będziemy marnować mniej produktów spożywczych. Jeśli do jednego posiłku potrzebujemy pół opakowania pomidorów w puszcze, warto zadbać, by następnego dnia w menu znów znalazła się potrawa wykorzystująca pozostałą część pomidorów. Dzięki temu będziemy mieć dwa posiłki, a pozostała zawartość opakowania nie trafi po kilku dniach do kosza.
  • W dobie internetu nie musimy już jeździć do wszystkich marketów i przywozić z nich gazetek z promocjami. Istnieje wiele stron internetowych i aplikacji, które informują nas z wyprzedzeniem, kiedy i jakie produkty będą w niższych cenach. Planując posiłki na najbliższe dni warto wspomóc się promocjami produktów ze sklepów, do których uczęszczamy najczęściej. Często są to produkty z krótkim terminem przydatności, ale jeszcze nadające się do spożycia, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z takiej oferty.
  • Promocje często odnoszą zupełnie inny skutek niż powinny. Zapominamy o oszczędzaniu, jeśli natkniemy się na naprawdę atrakcyjne oferty cenowe produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Dlatego bardzo ważny jest umiar i umiejętność selekcji produktów naprawdę nam potrzebnych od tych, które kuszą nas tylko swoją ofertą. Uleganie wszystkim promocjom jest wrogiem oszczędzania, należy o tym pamiętać.
proste oszczędzanie pieniędzy
fot. pixabay.com

Oszczędzać możemy również przeglądając serwisy aukcyjne albo lokalne grupy zero waste, w których użytkownicy sprzedają w niskich cenach albo oddają za darmo ubrania lub inne przedmioty nadające się jeszcze do użytku, w które nowi nabywcy mogą tchnąć nowe życie. Można tam znaleźć wiele atrakcyjnych perełek, a także pozbyć się rzeczy, których sami już nie potrzebujemy.

Zarabianie to też oszczędzanie

Dysponując nadmiarem czasu możemy znaleźć sobie zajęcie, które stanie się dla nas dodatkowym źródłem dochodu. Zarabianie w internecie stało się niezwykle modne i daje ogromne możliwości podreperowania domowego budżetu, a z czasem może prowadzić od uzyskania wolności finansowej. Niezwykle modny i wygodny stał się dochód pasywny, który wymaga od nas tylko na początku zaangażowania odrobiny czasu i pracy. Przykładami dochodu pasywnego mogą być MLM-y lub programy partnerskie.

Mało angażujące, ale również przynoszące relatywnie niskie zyski jest wypełnianie ankiet czy klikanie w reklamy. To powszechne formy zarabiania przez internet niewymagające kapitału własnego, wiedzy specjalistycznej ani szczególnych umiejętności. Jeśli jednak chcemy szybko zarobić, niestety te metody się nie sprawdzą.

Zastanawiając się, jak zarobić dodatkowe pieniądze, warto przejrzeć oferty pracy zdalnej. Znajduje się tam wiele ogłoszeń np. na marketing szeptany. Na dodatkową prace może liczyć również wirtualna asystentka, copywriter, tłumacz online. Wszystko w zależności od tego, co lubimy robić lub na czym się znamy. Decydując się na samorozwój warto poczytać w co warto inwestować, by potem swój rozwój osobisty przekuć na dodatkowe źródło dochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here