Wydatki domowe
fot. pixabay.com

Budżet domowy każdego dnia narażony jest na pułapki, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają oszczędzanie pieniędzy. Sklepy internetowe znanych marek używają wielu sztuczek, by nakłonić nas na zakupy online, które w rzeczywistości nie są niezbędne. W ten sposób tracimy kontrolę nad budżetem domowym, ponieważ z internetu korzystamy każdego dnia i codziennie jesteśmy narażeni na niezliczoną ilość reklam, ofert i promocji, którym ulegamy. Jak więc kontrolować budżet domowy?

Co to jest budżet domowy?

Zacznijmy może od tego czym jest budżet domowy? A więc, budżet to plan finansowy, dzięki któremu możemy kontrolować wpływy i wydatki domowe. Dawniej słowo “budżet” określało sakiewkę z pieniędzmi. Dziś definicja budżetu według Dava Ramseya, amerykańskiego doradcy finansowego i autora takich książek jak “Dzieci mądre finansowo”, “Lider Przedsiębiorczości. O sukcesie w biznesie” czy “The Total Money Makeover” brzmi: “Budżet to mówienie Twoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły”.

O równowadze budżetu mówimy wówczas, gdy wydatki pokrywają się z wpływami. Nadwyżka budżetu to przewaga wpływów nad wydatkami i ten stan jest chyba przez nas wszystkich najbardziej lubiany, zaś deficyt, lub inaczej niedobór to przewaga wydatków nad wypływami i tego stanu nie da się polubić. Dlatego robimy wszystko, by dowiedzieć się, jak zarobić dodatkowe pieniądze, uzyskać wolność finansową i przede wszystkim zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Jak lepiej kontrolować wydatki domowe?

Praktycznie każdego dnia wydajemy pieniądze, a nie każdego dnia wpływają nam one na konto. Niestety. Rozwój e-commerce sprawił, że możemy dokonywać zakupów bez wychodzenia z domu. Ponadto, wydawanie “wirtualnych pieniędzy” przychodzi nam ze znacznie większą łatwością niż wyciąganie ich z portfela widząc jak plik banknotów z każdym dniem się uszczupla. Nie ulega więc wątpliwości, że zakupy przez internet są największym wrogiem kontrolowania wydatków i oszczędzania. Zatem, by zapanować nad domowym budżetem, należy uświadomić sobie, że możemy się obyć bez nadmiernego kupowania, a żeby nie rezygnować z nich całkowicie, możemy ustalić sobie pewien limit, którego będziemy ściśle przestrzegać. Np. zakup jednej książki miesięcznie, jednego ubrania czy kosmetyku.

Kontrolę wydatków może nam zapewnić także korzystanie ze specjalnie do tego stworzonych tabel, aplikacji lub programów (część z nich jest darmowa). Można też jednak tego dokonać sumiennym podejściem i rozplanowaniem środków finansowych, którymi dysponujemy w ciągu miesiąca po odliczeniu opłat stałych takich jak czynsz, wynajem mieszkania, raty kredytów, rachunki itp. Uzyskaną kwotę należy podzielić na liczbę dni do kolejnego wpływu środków, dzięki temu uzyskamy dzienny limit na wydatki.

Wśród rachunków warto uwzględnić również ustaloną przez siebie kwotę, którą zdecydujemy się odkładać, by zaoszczędzić, odłożyć na czarną godzinę lub ustalony przez siebie cel np. zakup nowego telewizora.

jak ograniczyć wydatki domowe
fot. pixabay.com

Jak wesprzeć domowy budżet?

By móc więcej odkładać lub po prostu pozwolić sobie na większą swobodę planowania wydatków, warto pomyśleć o dodatkowym zajęciu, które wypełni nasz wolny czas, a także stanie się źródłem dochodu. Internet daje mnóstwo możliwości zarabiania. Tak naprawdę, każdy może mieć swój własny pomysł na biznes i zacząć go realizować, a często nie jest wymagany nawet kapitał własny, co oznacza, że nie trzeba posiadać pieniędzy na start, inwestować ani obawiać się, że była to nieudana inwestycja.

Zarabianie w internecie jest proste i przeznaczone niemalże dla każdego. W domowym zaciszu można sprawdzić się jako wirtualna asystentka, copywriter, tłumacz online, grafik, programista, specjalista ds. marketingu szeptanego. Można spróbować też jako influencer, założyć kanał na YouTube. Możliwości jest naprawdę wiele.

Jeśli jednak chcemy wiedzieć, jak zarobić dodatkowe pieniądze lub po prostu, jak szybko zarobić, warto zgłębić temat, jakim jest dochód pasywny, a więc dochód, który można uzyskać dzięki zbudowaniu fundamentu, który później zapewnia dochody przy minimalnym nakładzie czasu i pracy. Przykładem może być MLM lub programy partnerskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here