cechy osoby przedsiębiorczej
fot. pixabay.com

Przedsiębiorczość z ekonomicznego punktu widzenia to swoista forma pracy. Jej zadaniem jest dostarczanie produktów i usług, a głównym celem rozwój i zwiększanie dochodów. Niemalże każdemu marzy się własna firma, dobrze prosperująca, odnosząca sukcesy, wielu z nas zastanawia się również, jaki biznes otworzyć, niekiedy zapominając, że do rozwinięcia własnej firmy potrzebny jest nie tylko kapitał własny, ale również cechy osoby przedsiębiorczej i zdolności interpersonalne. Jakie to zatem cechy, które decydują o sukcesie lub porażce osoby realizującej pomysł na biznes?

Przedsiębiorczość z reguły rozpoczyna pomysł na biznes w domu. Zazwyczaj jest to forma dodatkowego zarobku wspierającego domowy budżet. Przy odpowiedniej dawce zaangażowania i inwestycji w rozwój osobisty, biznes szybko może zmusić nas do założenia firmy i stać się głównym źródłem utrzymania. Dlaczego tak ważny jest rozwój osobisty? Ponieważ inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja. Zgłębianie wiedzy z zakresu działalności, którą obejmuje biznes może prowadzić do szybszego rozwoju i większej efektywności.

Jakie cechy powinna posiadać osoba przedsiębiorcza?

  • umiejętność dostrzegania potrzeb innych – o sukcesie biznesu może decydować pomysł, może to być np. pomysł na biznes na wsi lub pomysł na biznes dla młodych, ważne, by przyszły przedsiębiorca umiał dostrzec potrzeby innych i znalazł swój własny sposób na ich zaspokojenie.
  • intuicjaprzywódca, lider czy właściciel firmy, powinien mieć dobrą intuicję i umieć jej zaufać. To właśnie dzięki podejmowaniu nietuzinkowych decyzji i ufaniu swojej intuicji sukces odnieśli najwybitniejsi liderzy wielu dziedzin.
  • kreatywnośćpomysł na własny biznes wymaga kreatywności, kreatywności wymagają również działania związane z budowaniem marki, kreowaniem wizerunku, promowaniem własnego biznesu. Tworzenie od podstaw własnego biznesu wymaga pomysłowości, ale też wyczucia smaku, bowiem należy przewidzieć, jakie działania i jaka kreacja marki może spodobać się odbiorcom.
  • gotowość do podejmowania ryzyka – wytyczanie nowych dróg, wyznaczanie trendów i odróżnianie się od masy podobnych konkurencyjnych przedsiębiorstw wymaga odwagi i umiejętności podejmowania ryzyka, a także gotowości na to ryzyku. Ryzyko niekiedy wiąże się z porażkami, zatem wśród cech dobrego przedsiębiorcy powinna znaleźć się również umiejętność otrzepywania kolan i dalszego dążenia do realizacji celów.
  • asertywność – to nie tylko umiejętność mówienia nie, to także umiejętność wyrażania własnych poglądów, uczuć, myśli. To umiejętność walki o możliwość wyrażania siebie, a w tym przypadku również swojego biznesu.
  • ambicje i chęć samorozwoju – osoba przedsiębiorcza powinna czuć nieustanną potrzebę inwestowania w rozwój osobisty. Przedsiębiorca powinien nie tylko wiedzieć, jak założyć działalność gospodarczą, jak uzyskać kredyt dla nowych firm lub inne dofinansowanie dla firm (w tym dotacje unijne dla firm), ale także powinien inwestować w personal branding tj. budowanie marki osobistej.
osoba przedsiębiorcza
fot. pixabay.com

Wśród cech osoby przedsiębiorczej powinno znaleźć się także właściwe zarządzanie czasem, umiejętność organizacji pracy i zarządzania zespołem, konsekwencja, pewność siebie, poczucie własnej wartości. A także umiejętność wyznaczania celów i upór w dążeniu do ich realizacji. Osoba przedsiębiorcza powinna również być komunikatywna, umieć zawierać i pielęgnować znajomości (zwłaszcza te w środowisku biznesowym).

Nie każdy z nas marzy o statusie przywódcy, nie każdy odnajduje w sobie cechy osoby przedsiębiorczej, ale na pewno każdy na pewnym etapie swojego życia dochodzi do wniosku, że utknął w martwym punkcie i chciałby coś zmienić w swoim życiu, rozwijać się, doszkalać, zdobywać nową wiedzę i poszerzać horyzonty. Na początek, dobrym tego rozwiązaniem mogą być np. kursy online czy webinary, podcasty itd. Warto pamiętać, że nie rozwija się tylko ten, kto stoi w miejscu. Warto wyznaczyć sobie taką ścieżkę rozwoju, która może zaowocować pomysłem na biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here