przywódca
fot. pixabay.com

O wielu przywódcach mówi się, że już w piaskownicy było wiadomo, że są to osoby urodzone do zarządzania, bo faktycznie niektórzy cechy lidera mają we krwi. Nie oznacza to jednak, że bycia przywódcą nie można się nauczyć. Jest nieco ciężej niż tym osobom, które są urodzonymi liderami, ale nie jest to nierealne. Cechy przywódcy można nabyć podobnie jak cechy osoby przedsiębiorczej.

Przywódca – kim jest i jakie cechy powinien posiadać?

Na bycie dobrym przywódcą wpływa wiele czynników. Zacząć należy od tego, że przywódca potrafi budować silny zespół, współpracować z nim w oparciu o dobrą komunikację oraz wpływać na relacje z otoczeniem. Potrafi zatem inicjować działanie, integrować zespół i wyznaczać słuszny kierunek organizacji pracy.

Choć wielu socjologów uważa, że przywódcą trzeba się urodzić, wiele osób się z tym nie zgadza, twierdząc, że wszystkiego można się nauczyć, a skutecznego przywództwa najlepiej uczy długoletnie doświadczenie pracy z ludźmi.

Jakie cechy powinien posiadać przywódca?

Zbiór odpowiednich cech wpływa na jakość i tempo pracy nie tylko samego przywódcy, ale całego zespołu, którym zarządza. Cechy posiadane przez przywódcę wpływają na efektywność i motywację do pracy zespołu, dlatego praca z liderem, który posiada wiele negatywnych cech, jest niemalże niemożliwa, ponieważ stale prowadzi do konfliktów.

cechy przywódcy
fot. pixabay.com

Cechy dobrego przywódcy:

  • pewny siebie

Zdrowa pewność siebie nie powinna być mylona z wywyższaniem się. Osoba pewna siebie jest świadoma własnej wartości, swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Wie, że podejmuje słuszne decyzje, potrafi w merytoryczny sposób argumentować swoje racje

  • zorganizowany

Samodyscyplina i dobra organizacja pracy oraz umiejętne zarządzanie czasem to podstawowe umiejętności, które powinien posiadać nie tylko lider, ale wszyscy członkowie zespołu, choć tak naprawdę przywódca, jako mentor zespołu powinien w pozostałych zaszczepić te cechy i dawać sobą dobry przykład.

  • ambitny

Przywódca, który ma być autorytetem dla zespołu musi mieć wysokie aspiracje. Bezustannie wspiera samorozwój i dba o rozwój osobisty współpracowników. Potrafi inspirować, motywuje do dążenia do osiągnięcia sukcesu. Inwestuje w rozwój, w tym także zdolności interpersonalne.

  • asertywny

Asertywność z reguły kojarzy się wyłącznie z umiejętnością mówienia nie. Prawda jest taka, że asertywność to również umiejętność wyrażania swoich poglądów, myśli u uczuć, szanując przy tym granice i uczucia innych. Dobry przywódca nie może mieć problemów z asertywnością.

  • przedsiębiorczy

Przedsiębiorczość objawia się umiejętnością przewidzenia, który pomysł na biznes okaże się intratny oraz intuicją, jak ulokować lub zainwestować kapitał własny, by go pomnożyć. W przypadku przywódcy w firmie przedsiębiorczość objawia się szukaniem ekonomicznych rozwiązań.

  • wielozadaniowy

Wielozadaniowość to niezwykle praktyczna cecha. Przywódca musi mieć podzielną uwagę i posiadać umiejętność wykonywania kilku działań równolegle. A tym samym musi umieć nadzorować wszystkie etapy pracy swojego zespołu, tak by praca przebiegała płynnie i spójnie.

– wdzięczny i szanujący innych

Przywódca powinien darzyć szacunkiem swój zespół, potrafić okazywać wdzięczność i regularnie chwalić współpracowników. Zostało udowodnione, że wydajność zespołu znacznie wzrasta, kiedy wiedzą, że ich wartość jest znacząca dla firmy, a przełożeni ich doceniają. Dostrzeganie, docenianie i chwalenie starań zespołu, chociażby w formie słownej, działa motywacyjnie oraz wzmacnia jego morale.

Ponadto dobry przywódca musi zadbać o markę osobistą i zainwestować w personal branding. To jaki kreuje wizerunek wpływa na jakość jego relacji z zespołem oraz szacunek jakim powinien być darzony.

Własna firma to niesamowicie trudne wyzwanie. Nie tyle założenie działalności gospodarczej, co stworzenie wydajnego zespołu, który będzie pracował w przyjaznej atmosferze, podnosił swoją efektywność i był lojalny wobec firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here