Blog o podróżach
fot. pixabay.com

Blogowanie dla niektórych stanowi formę samorozwoju, pogłębiania swojej pasji, sposób na zarabianie w internecie, pomysł na biznes w domu czy personal branding. Niezależnie od powodu, jaki nas skłonił do założenia własnego bloga, dobrze rozwijający się blog musi posiadać content na wysokim poziomie oraz zaplanowana strategia. 

Tematyka bloga

Najlepiej pisać na tematy, które nas interesują, fascynują lub na których się znamy z racji wykonywanego zawodu, kwalifikacji i kompetencji lub zdobytego doświadczenia. Szybko wówczas uda nam się zdobyć zaufanie czytelników i uzyskać wśród nich status eksperta i osoby, którą warto pytać o zdanie i polegać na jego opinii.

Wiele osób błędnie uważa, że blog podróżniczy mogą prowadzić tylko osoby, które decydują się na wycieczki zagraniczne. Nic bardziej mylnego. Podróże po Polsce to również temat, który ciekawi wiele osób, a prezentowanie ich w interesujący sposób zapewni taką samą popularność bloga jak w przypadku opisywania wycieczek zagranicznych.

Co więcej, jeśli określimy grupę docelową, do której będziemy kierować swoje treści możemy również uznać, że chcemy prowadzić blog o lokalnych atrakcjach czy miejscach wartych odwiedzenia w obrębie kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania. Wówczas blog przyciągał będzie uwagę mieszkańców miasta, którzy bardzo często szukają atrakcji na weekend z dziećmi. Ruiny, zabytki, pomniki przyrody to niewyczerpany temat nawet jeśli dotyczy jednego województwa.

Warto pamiętać, że blogi o podróżach nie muszą zawierać samych relacji z wypraw. Interesującymi artykułami będą również treści okołotematyczne np. ubezpieczenie podróżnetanie podróżowanie itp.

bloger podróżniczy
fot pixabay.com

Pasja czy praca?

Blog o podróżach to niezaprzeczalnie praca, która wymaga podróżowania. Praca, ponieważ tworząc dobre treści, publikując estetyczne zdjęcia i rozbudowując swoje social media a czasami nawet kanał na YouTube, bardzo łatwo o monetyzację bloga. Potrzebna tu jednak determinacja, konsekwencja, regularność i stawiana ponad wszystko jakość.

Tworząc blog o zagranicznych podróżach, warto wspomnieć, jak poziom znajomości języka wpływa na jakość podróży, czy ważny jest angielski w podróżyjak oszczędzać pieniądze podczas wyjazdu, jak samochody campingowe sprawdzają się w trakcie urlopu i czy lepiej zdecydować się na jego zakup czy wynajem? Jeśli nie z każdym tematem czujemy się wystarczająco zaznajomieni, by udzielać porad innym, warto skontaktować się z ekspertem w tejże dziedzinie i zaproponować mu publikację w formie artykułu gościnnego lub wywiadu. Dla nas i naszych czytelników to ciekawy i merytoryczny artykuł, a dla eksperta reklama na naszym blogu. Wiele osób interesuje również tanie podróżowanie, warto więc publikować wpisy, które pokażą sprytne rozwiązania na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki temu, nawet jeśli nasz blog skupia się na lokalnych atrakcjach, niewykluczone, że artykuły poradnikowe dotyczące podróży przyciągną czytelników nie tylko z naszego regionu.

Początkowo blog podróżniczy może być tylko pasją, motywacją do wycieczek i dzielenia się wrażeniami z innymi, z czasem jednak może okazać się, że jest to odpowiedź na pytanie, jak zarobić dodatkowe pieniądze? Zarabiać na blogu można wykorzystując marketing afliacyjny programy partnerskie. Można również zawrzeć współpracę z biurami podróży, serwisami internetowymi służącymi do rezerwacji zakwaterowania online, różnego rodzaju instytucjami, a także firmami posiadającymi w swoim sortymencie sprzęt i gadżety przydatne w podróży, np. dla pasjonatów wędrówek górskich może to być specjalistyczny sprzęt, odzież czy obuwie.

Podsumowanie

Blog podróżniczy powinien być prowadzony rzetelnie. Należy mieć na uwadze, że zamieszczone przez nas informacje mogą zostać przez naszych czytelników wykorzystane. Polecając jakąś wyprawę należy uwzględnić jej plusy i minusy, tak by czytelnicy świadomie mogli podjąć decyzję, czy np. ich zdrowotne predyspozycje nie uniemożliwiają danej wyprawy lub czy budżet domowy umożliwia odwiedzenie tego, a nie innego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here