podróże po polsce
fot. pixabay.com

Mamy niepodważalny powód do radości, że nasz piękny kraj oferuje nam różnorodność krajobrazu i bez większych trudności możemy cieszyć się widokiem gór, morza, jezior czy malowniczych puszczy. Widoki porównywalne są z tymi, które zapewniają nam wycieczki zagraniczne z tą różnicą, że tu na miejscu możemy liczyć na tanie podróżowanie, w przypadku wycieczek zagranicznych niestety już niekoniecznie. 

Nie zawsze budżet domowy pozwala nam na planowanie wyjazdu zagranicznego i właściwie nawet jeśli uda nam się zaoszczędzić jakąś kwotę, to nieprzewidziane wydatki domowe często niwelują nasze plany dotyczące wyjazdu. Istnieje jednak kilka sposobów, jak oszczędzać pieniądze i podróżować po Polsce?

Tanie podróżowanie po Polsce

Przyzwyczajeni do wygody, urlopów kojarzących się z wylegiwaniem na słonecznej plaży lub w SPA, zapomnieliśmy, jak ważne w dzieciństwie były dla nas wyprawy i obcowanie z przyrodą. Oczywiście możemy wsiąść do zatankowanego auta, pojechać do miejsca naszego wypoczynku i nie opuszczając obiektu spędzić cały urlop. Możemy, ale jeśli zależy nam na niepowtarzalnych emocjach, odkrywaniu nowych miejsc, poznawaniu ludzi i kolekcjonowaniu wrażeń powinniśmy zastanowić się nad formą naszej podróży.

Może rower? Albo autostop? Grunt to dobry plan. Nie musimy przecież do miejsca docelowego docierać w możliwie najszybszym czasie. Wystarczy tak zaplanować trasę, by np. każdego pokonywać 30-50 km, zatrzymywać się w wybranym miejscu na noc, a wolny czas poświęcić na poznawaniu historii, zabytków i atrakcji danego miejsca. Noclegi w mało turystycznych miejscach z reguły są znacznie tańsze, zawsze jednak możemy mieć przy sobie namiot lub skorzystać z gościnności mieszkańców i np. przenocować w stodole. Taka forma podróżowania gwarantuje oszczędzanie pieniędzy i niepowtarzalne wspomnienia. Wciąż pojawiają się w mediach nagłówki o osobach, które różnymi środkami transportu podróżowały po całej Polsce, może warto podjąć się takiej wyprawy? To na pewno byłby świetny temat, by zacząć prowadzić własny blog o podróżach. A skoro już jesteśmy przy tym temacie.

podróżowanie po polsce
fot. pixabay.com

Planując podróże po Polsce warto odwiedzić blog podróżniczy osoby, która podziela tę samą pasję. Rzetelne blogi nie tylko prezentują relacje z wypraw w ciekawe, warte zobaczenia miejsce, ale również dostarczają praktycznej wiedzy, jak planować urlop, jak zorganizować wyjazd, by nie przepłacić, a także kwestie, o których często zapominamy tak jak np. ubezpieczenie podróżne. Taki blog może również zaprezentować, na ile korzystne pod względem oszczędności są samochody campingowe, jakie są zalety posiadania własnego, a jakie wynajmu kampera.

Cała Polska niezależnie od regionu posiada niesamowite, malownicze krajobrazy, ruiny zamków, miejsca, które choć raz w życiu trzeba zobaczyć na żywo. Planując wyprawę należy uwzględnić czas, który będziemy chcieli poświęcić w danym miejscu. Zawsze lepiej mieć go za dużo niż za mało. Kanapki zabierane ze sobą na dłuższe wędrówki pozwolą zaoszczędzić nam pieniądze na spożywaniu posiłków w miejscach, które zazwyczaj mają zawyżone ceny, by móc zarobić na obecności turystów. Warto również zaopatrzyć się w termos z herbatą i butelkę wody mineralnej. Taki zestaw na pewno pozwoli nam przetrwać kilkugodzinne zwiedzanie i zapobiec zbędnemu wydawaniu pieniędzy.

Podróże kształcą i nie wolno z nich rezygnować. Nawet jeśli miałoby to być okoliczne zwiedzanie zabytków czy pomników przyrody. Swoją przygodę z podróżami warto rozpocząć właśnie od poznawania najbliższych miejsc, potem najważniejszych obiektów w kraju, a dopiero wówczas możemy zacząć zastanawiać się nad wycieczkami zagranicznymi zgodnie z przysłowiem “cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Dodatkowo podróże po Polsce zapewniają nam komfort psychiczny i swobodę przemieszczania się, zwłaszcza jeśli nasz poziom znajomości języka pozostawia wiele do życzenia. Angielski w podróży po kraju nie będzie nam potrzebny, nie musimy się więc niepokoić, że nie uda nam się z kimś porozumieć. Wbrew pozorom w wielu osobach powoduje to spory dyskomfort i stanowi ogromną blokadę przed wyjazdami zagranicznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here