Żyjemy w czasach, w których dostęp do internetu daje takie możliwości, że prowadzenie dobrze prosperującego biznesu jest możliwe niemalże z każdego zakątka na świecie. Mowa zarówno o pracy zdalnej i wykonywaniu zawodów takich jak wirtualna asystentka, copywriter, infuencer, social media manager, jak również prowadzeniu własnego e-commerce (handel elektroniczny) posiadając własny sklep internetowy czy konto w serwisach aukcyjnych. Te i wiele innych biznesów można prowadzić niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, a jakie możliwości daje nam wieś? Jaki jeszcze można mieć pomysł na biznes na wsi?
“Wsi spokojna, wsi wesoła…” któż z nas nie zna tych słów? O ile w latach 80-tych i 90-tych praktycznie wszyscy uciekali ze wsi do miast, które dawały większe możliwości rozwoju, tak w dzisiejszych czasach wieś na nowo cieszy się ogromnym uznaniem, a my zaczynamy znów doceniać dobrodziejstwa z nią związane. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach własna firma może być zarządzana z kanapy we własnym domu z każdego zakamarka świata.
Pomysły na biznes na wsi
– stadnina koni. Może okazać się nie tylko opłacalnym biznesem, ale również niepowtarzalnym pomysłem na życie zwłaszcza wśród osób, które kochają zwierzęta. Warto wiedzieć, że ten pomysł na własny biznes wymaga spełnienia odpowiednich warunków tj. koń potrzebuje pastwiska o wielkości minimum jednego, ponadto niezbędny jest magazyn na siano, pasze, słomę oraz akcesoria do pielęgnacji konia (szczotki itp.). Konie są zwierzętami stadnymi, więc inwestycja musi dotyczyć więcej niż jednego konia.
– hodowla alpak. Pierwsze hodowle w Polsce powstały kilkanaście lat temu. Alpaka została sklasyfikowana jako zwierzę egzotyczne, a nie zwierzę gospodarskie, co budzi trochę trudności, zwłaszcza na początku otwierania hodowli, ponieważ inwestorowi nie przysługuje dofinansowanie dla firm na rozpoczęcie działalności z dopłat z budżetu państwa ani dotacje unijne dla firm. Ponadto hodowla zwierzęcia egzotycznego wymaga odpowiedniego przeszkolenia siebie i pracowników w zakresie hodowli alpak. Odpowiedni viral marketing może zapewnić ogromne zainteresowanie zarówno w kwestii odwiedzania zagrody, jak i wykonywania niecodziennych sesji zdjęciowych z alpakami.
– pensjonat/SPA. Nie trzeba mieszkać w zagłębiu turystycznym, by swoją ofertą przyciągać zainteresowanie klientów. Wystarczy stworzenie nietuzinkowego miejsca, gdzie można odpocząć, skorzystać z zabiegów relaksacyjnych czy zdrowotnych. Każdy z nas lubi chwilę wytchnienia, ucieczkę od codzienności w zacisznym i ustronnym miejscu. Odpowiednio przemyślany i zaplanowany marketing internetowy może sprawić, że miejsce będzie odwiedzanie przez klientów z całej Polski. Tu jednak wymagana jest odpowiednio przemyślana strategia i niemały kapitał własny.
– wiejski survival. Alternatywą dla dającego wytchnienie SPA jest miejsce szaleństw, atrakcji i niecodziennych emocji. Takich wrażeń może dostarczyć wiejski survival ze wspinaczkami, czołganiem się, tarzaniem w błocie, strzelaniem do celu czy np. paintball, ścianka wspinaczkowa, park linowy itp. To doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu rodzin, wycieczek szkolnych czy spotkań integracyjnych.
– pomysł na biznes w domu. Nie każdy posiada cechy osoby przedsiębiorczej, nie każdy czuje się przywódcą i nie każdego interesuje przedsiębiorczość w formie świadczenia usług. Również nie każdy z nas ma rozwinięte zdolności interpersonalne (w tym asertywność), by czuć się dobrze w kontaktach międzyludzkich. Dlatego też takie osoby mogą spróbować swoich sił w pracy zdalnej próbując swoich sił w marketingu afiliacyjnym, lub jako copywriter czy wirtualna asystentka. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest również dochód pasywny. Z kolei zawód influencera (bloger, youtuber itp.) to doskonały pomysł na biznes dla młodych.
Jeśli nadal nie wiemy, jaki biznes otworzyć, warto wiedzieć, że inwestowanie w rozwój może okazać się dobrym pomysłem na biznes. Budowanie marki osobistej, czyli personal branding może okazać się doskonałą metodą na zarabianie z każdego zakątka świata poprzez np. sprzedaż kursów online, ebooków, webinarów itp. Rozwój osobisty stał się niezwykle istotnym aspektem niemalże każdego z nas. Inwestowanie w samorozwój to najlepsza inwestycja, z której możemy korzystać samemu się rozwijając lub dając swoją ofertą możliwość rozwoju innym.