Nauka języków obcych w szkole stanowi przykry obowiązek. Z czasem jednak dociera, że nie tylko jest to praktyczna wiedza, ale nauka języków może stać się również pasją. Dlatego tak wiele osób sięga nie tylko po najpowszechniejsze języki, ale również egzotyczne, którymi umiejętność posługiwania się może nie wpłynie na otrzymanie awansu, ale będzie stanowić niesamowitą przygodę i perspektywę wyjazdu do danego kraju.
Spis Treści
Poziomy znajomości języka obcego
Common European Framework of Reference, czyli Skala Rady Europy wyróżnia sześć poziomów biegłości językowej. Poziomy te podzielone są na trzy grupy: początkujący (A1, A2), średniozaawansowany (B1, B2), zaawansowany (C1, C2). Ta skala jest powszechnie stosowana przez europejskie szkoły, wydawnictwa, uczelnie i instytucje wydające certyfikaty językowe.
Poziom początkujący – A
A1 (Beginning, Beginner) – osoba na tym poziomie potrafi zastosować potoczne wyrażenia dotyczące codziennego życia. Potrafi się przedstawić, formułować i zadawać pytania dotyczące miejsca zamieszania, zajęcia. Umie przeprowadzić nieskomplikowaną konwersację, pod warunkiem, że rozmówca mówi powoli i zrozumiale.
A2 (Elementary, Pre-intermediate) – osoba na tym poziomie rozumie podstawowe informacje, potrafi porozmawiać o prostych rzeczach dotyczących rodziny, pracy, życia prywatnego.
Poziom średniozaawansowany – B
B1 (Lower intermediate, Intermediate) – osoba na tym poziomie rozumie znaczenie wypowiedzi dotyczących pracy, szkoły, domu, czasu wolnego. Potrafi porozumieć się w stopniu komunikatywnym z obcokrajowcem.
B2 (Upper intermediate, Pre-advanced) – osoba na tym poziomie potrafi swobodnie rozmawiać, a nawet dyskutować na znane tematy w języku, którego się uczy. Potrafi rozpocząć spontaniczną rozmowę oraz toczyć ją płynnie i swobodnie. Potrafi formułować przejrzyste wypowiedzi zarówno ustne, jak i pisemne. Umie także zająć stanowisko w dyskusji.
Poziom zaawansowany – C
C1 (Advanced) – osoba na tym poziomie rozumie skomplikowane treści, swobodnie potrafi dostrzec ironię i ukryte znaczenie wypowiedzi. Formułuje swobodne i bezbłędne komunikaty.
C2 — (Proficient) – osoba na tym poziomie wypowiada się płynnie i swobodnie w języku obcym, nie ma żadnych problemów z komunikacją, formułowaniem wypowiedzi. Bez względu na poziom skomplikowania tematu potrafi zrozumieć zarówno słowo mówione, jak i pisane.

Te same poziomy dotyczą wszystkich języków, niezależnie od tego, czy interesuje nas nauka chińskiego, język japoński, angielski, język koreański czy polski. By określić poziom znajomości języka, np. kiedy decydujemy się na kursy językowe, konieczne jest wykonanie testu, który sprawdza zakres naszych umiejętności. Na podstawie tej wiedzy szkoły językowe dostosowują materiał i zakres edukacji.
Z zależności od tego, jaki na jakim poziomie jest nasza znajomość języka, możemy dobrać odpowiednie narzędzia do nauki lub doskonalenia swoich umiejętności. I tak na przykład, jeśli chcemy szybko nauczyć się angielskiego od podstaw musimy zacząć od opanowania tysiąca najczęściej używanych słów. Jeśli jednak nasza znajomość języka jest na poziomie podstawowym lub wyższym, przypomnienie sobie zwrotów, przełamanie bariery językowej czy doszlifowanie akcentu może odbywać się przy zastosowaniu metody Callana lub podczas zajęć z native speakerem. Niezależnie od poziomu umiejętności możliwa jest nauka języka angielskiego w domu, nie ma więc potrzeby zapisywać się do stacjonarnych szkół językowych, jeśli komuś nie odpowiada taka forma nauki. Nauka języka angielskiego online daje możliwość swobodnej, indywidualnej nauki niezależnie od poziomu, a jeśli nie brak nam konsekwencji i determinacji, może przynieść naprawdę niezwykłe efekty.
Niektórym wystarcza tłumacz online, inni inwestują w rozwój, odnajdują pasję i satysfakcję w nauce języków, dążą do nieustannego samorozwoju niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy planów na przyszłość. Mówi się, że rozwój osobisty to najlepsza inwestycja. Warto więc się nad tym zastanowić.