Wirtualna asystentka

Wirtualne asystentki to coraz popularniejsza profesja, z której coraz chętniej korzystają biznesmeni, firmy czy osoby potrzebujące pomocy asystenta. Choć ta profesja nie jest jeszcze tak popularna jak na Zachodzie, coraz częściej możemy spotkać się z ofertami takich usług i z nich skorzystać. Czym zatem jest usługa wirtualnego asystenta oraz kim są wirtualne asystentki? Jaką pomoc oferują i z jakich usług możemy skorzystać internetowo? Na te pytania oraz inne kwestie odpowiemy w dalszej części tekstu.

Kim jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to osoba, która świadczy usługi asystenckie, ale przez internet. Trend ten przywędrował do nas z Zachodu np. USA, gdzie wiele osób pracuje w ten sposób. Wirtualne asystentki — choć coraz częściej możemy korzystać też z wirtualnych asystentów pomagają nam w różnych zadaniach internetowo, będąc alternatywą dla asystentów fizycznych zatrudnianych w firmach stacjonarnych. Osoby te świadczą różne usługi i zakres pomocy, który da się wykonać internetowo. Współpraca z takimi osobami odbywa się najczęściej na zasadzie B2B, a dane osoby są freelancerami wystawiającymi faktury za dane usługi. Często też w tej profesji spotkać można asystentki z doświadczeniem stacjonarnym, które jedynie przeniosły się do internetu — co jest bardzo korzystne z merytorycznego punktu widzenia. W sieci działa wiele takich osób. Aby skorzystać z ich pomocy, wystarczy wybrać daną osobę i skontaktować się z nią. Współpraca z nimi odbywać się może internetowo lub telefonicznie oraz w każdy inny wirtualny sposób.

Głównym plusem takiego trendu jest szybka i komfortowa możliwość skorzystania z pomocy w pracy, bez konieczności stałego zatrudniania pracownika. Wirtualne asystentki mogą być pomocne, gdy mamy do wykonania pojedynczej czynności lub w danej chwili potrzebujemy pomocy i nie chcemy zatrudniać fizycznej osoby. Pomoc na żądanie, bo i tak jest nazywana tak usługa, może być wykorzystywana zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne, które prowadzą dany projekt i potrzebują w konkretnej chwili pomocy.

Jakie usług świadczy wirtualna asystentka?

Wirtualni asystenci świadczyć mogą wiele różnego rodzaju usług. Teoretycznie będą to te wszystkie usługi, które da się wykonać internetowo, zdalnie lub telefonicznie bez osobistego kontaktu. Najczęściej są to prace biurowe związane z tworzeniem i porządkowaniem dokumentacji, obsługą bazy klientów, tworzeniem ofert czy kontaktem z klientem. Wirtualni asystenci mogą też prowadzić nasz sekretariat, konta w social mediach czy rekrutować pracowników. Każdy wirtualny asystent posiada swój zakres usług jaki oferuje. Najczęściej są to ogólne, proste i podstawowe prace u wszystkich asystentów, a każdy asystent dodatkowo specjalizuje się w danej branży np. copywritingu, pozyskiwaniu klientów, umawianiu spotkań czy w danej branży. Czasami wirtualni asystenci po porozumieniu się mogą również załatwić pewne stacjonarnej sprawy w obrębie miejsca ich zamieszkania, jeśli nie jest to kłopotem dla takiej osoby. To przydatna usługa dla osób, które przebywają za granicą i muszą załatwić sprawę urzędową lub osobiście odbyć spotkanie.

Finanse, koszty i rozliczanie się z wirtualnymi asystentkami

Pisząc o usłudze wirtualnego asystenctwa nie można pominąć również kwestii wynagrodzenia, finansów, cennika czy rozliczania się. Jest to element dla wielu osób kluczowy, który decyduje o tym, czy skorzystamy z takiej usługi. Ogólnie na rynku istnieje bardzo duży zakres cenowy takich usług. Zależy on od doświadczenia, oferty czy zakresu pracy. Mniej doświadczeni asystenci oferować będą niższe ceny, a Ci bardziej wyższe. Trudno jest też wycenić i porównać koszty prac, gdyż wirtualni asystenci rozliczają się na różne sposoby. Przeważnie przy stawce godzinowej cena godziny pracy wirtualnego asystenta wahać będzie się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Asystenci mogą rozliczać się też, sprzedając pakiety godzin pracy np. 10 godzin w cenie 200 złotych itp. Przy takim typie rozliczania się cena jest tym niższa, im więcej godzin w pakiecie zakupimy. Czasami możemy również natrafić na rozliczanie się w zamian za konkretną czynność, którą wirtualna asystentka wykonywać będzie miesięcznie np. odbieranie telefonów czy prowadzenie social mediów.

Dlaczego warto skorzystać z usług wirtualnej asystentki?

Istnieje kilka powodów, dla których warto skorzystać z usług wirtualnych asystentów. Pierwszym takim powodem jest komfort i niezobowiązujący charakter współpracy. Z pomocy wirtualnego asystenta możemy skorzystać w dowolnej chwili, wymiarze pracy czy charakterze. Oznacza to, że nie musimy do niczego się zobowiązywać i możemy zatrudniać asystentki jedynie, wtedy kiedy jest to potrzebne. Dzięki temu efektywnie wydajemy budżet, gdyż nie płacimy osobie ryczałtowo na etacie, która często nie wykorzystuje swoich możliwości. W ten sposób nie musimy również tworzyć stanowiska pracy czy dbać o tę kwestię, a możemy korzystać z pomocy okazjonalnie. Korzystanie z usług wirtualnych asystentów często odciąża nas w bardzo zauważalny sposób. Dzięki temu możemy prowadzić swoje życie prywatne na wyższym poziomie i mieć więcej czasu dla siebie.

Korzystanie z usług tego typu jest też bardzo korzystne pod względem merytorycznym. W zależności od tego, jak trudne zadanie mamy do wykonania, możemy zlecić je osobom o odpowiedniej wiedzy i o odpowiednim doświadczeniu. Zatrudniając danego asystenta etatowo czasami, będzie marnował on część swojego potencjału, a w niektórych sytuacjach może po prostu nie posiadając odpowiedniej wiedzy. Wybierając poszczególne asystentki, które specjalizują się w konkretnych czynnościach, możemy zatem liczyć na solidne wykonanie zadania, niezależnie od tego, jakiej jest dziedziny i jaki ma poziom trudności. Pomoc, z której możemy skorzystać niezależnie i w dowolnej chwili jest też niezwykle korzystna przy prowadzeniu biznesu, gdyż w ten sposób możemy prowadzić go skuteczniej i efektywniej. Z usług wirtualnych asystentek skorzystać możemy również jako osoby prywatne. Przeważnie w takiej sytuacji nie zatrudnimy pracownika, a z pomocy wirtualnej asystentki będziemy mogli skorzystać praktycznie od ręki bez zbędnych formalności. Jest to szczególnie ważne dla osób prywatnych prowadzących projekty np. naukowe czy dopiero wchodzących na rynek ze swoim biznesem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here