Założenie własnego sklepu w sieci jest pomysłem odważnym. Może jednak przynieść nam wiele korzyści, dzięki którym będziemy mogli zmienić swoje życie zawodowe. Prowadzenie własnego e-sklepu to też szansa na zmiany kariery zawodowej oraz robienie tego, co się lubi. W tym wpisie przybliżamy tematykę zakładania własnego sklepu internetowego, podpowiadamy jak to zrobić oraz dlaczego warto zdecydować się na taki krok. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat przedstawiamy poniżej.
Spis Treści
Dlaczego założenie własnego sklepu internetowego to bardzo dobry pomysł?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas zakładania sklepu internetowego, jest decyzja o jego otwarciu. Wiele osób zastanawia się, czy go wykonać oraz jakie plusy ma takie rozwiązanie. Pierwszą korzyścią, jaką odniesiemy, prowadząc własny sklep internetowy, jest praca na własne konto. Będzie to niezmiernie duży plus, który wpływa na motywację i satysfakcję z wykonywanej pracy. Jeśli pracować będziemy na własne konto, z pewnością będzie przynosiło to nam dużo więcej radości niż praca dla kogoś — nawet za dobre wynagrodzenie. Pracując samodzielnie i będąc własnym szefem, możemy również robić to w taki sposób, jaki jest dla nas korzystny. Oznacza to, że pracować możemy w dni i godziny, jakie nam pasują oraz możemy poświęcić na zajęcie tyle czasu, ile uznamy za stosowne. Taka sytuacja prowadzi też do kolejnego plusa, jakim jest dużo większa możliwość odniesienia sukcesu. Pracując na własne konto, będziemy mogli pracować tak dużo, jak będziemy potrzebowali. Przełoży się to na większe zarobki, szybszy rozwój kariery zawodowej i polepszenie naszego poziomu życia. Dużym plusem założenia sklepu internetowego jest fakt, że możemy robić to dwutorowo i nie musimy rzucać z dnia na dzień pracy oraz ryzykować swoją sytuacją finansową i bezpieczeństwem ekonomicznym. Możemy również wybierać takie branże, jakie będą dla nas korzystne np. ze względu na wykształcenie czy zainteresowania.
Jak założyć sklep internetowy?
Jeśli zdecydowaliśmy się założyć sklep internetowy, mamy kilka opcji do wyboru. Pierwszą z nich jest założenie sklepu lub sklepów internetowych na portalach sprzedażowych i aukcyjnych. Może być to portal Allegro, OLX, Ebay, Amazon itp. Na tego typu portalach możemy założyć sklep za darmo lub przy minimalnych kosztach płacąc prowizje od sprzedanych przedmiotów. Opcja taka jest najprostsza i będzie polegała jedynie na wystawianiu przedmiotów oraz realizowaniu przesyłek. Drugim rozwiązaniem jest stworzenie witryny internetowej np. w kreatorach witryn lub otworzenie sklepu internetowego na platformie oferującej gotowe sklepy. W tej sytuacji będziemy posiadali własną witrynę z własną domeną i będziemy musieli samodzielnie pozyskiwać klientów, ale też będziemy mogli stworzyć własną markę i zarządzać sklepem według własnego uznania. Pomysł ten wymagać będzie od nas już pewnych nakładów finansowych w kwocie kilkuset złotych rocznie lub więcej. Jest to dobra opcja dla osób, które znają już trochę specyfikę branży i wiedzą jak samodzielnie sprzedawać przedmioty. Ostatnią opcją — najbardziej zaawansowaną jest zamówienie witryny sklepu internetowego w agencji seo lub interaktywnej, która będzie naszą własnością i płacić będziemy jedynie za samą domenę. Cena takiego zamówienia waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.
Przed założeniem sklepu internetowego warto wybrać odpowiednią kategorię, w której będziemy działali. Powinniśmy wziąć pod uwagę znajomość branży przez nas, nasze możliwości np. magazynowe, możliwości finansowe oraz popyt i popularność branży. Wybierając najlepszy dla nas asortyment do sprzedaży, będziemy mogli rozpocząć prowadzenie biznesu łatwo i bezproblemowo. Zaczynając taką sprzedaż, warto też rozważyć kwestie magazynowania przedmiotów obecnie i w przyszłości. Jeśli zdecydujemy się również prowadzić taki sklep pełnoprawnie i będziemy uzyskiwali spore dochody, należy również dopełnić wszystkich formalności np. z założeniem firmy lub podatkami.
Przejdź łagodnie z zatrudnienia na własny biznes
Bardzo ważną kwestią zakładania własnego sklepu internetowego jest łagodne przechodzenie z zatrudnienia etatowego — obecnego na własną działalność. Nigdy nie należy robić tego pod wpływem chwili oraz nie rozważając decyzji. Najlepszym rozwiązaniem będzie równoczesne rozpoczęcie prowadzenia e-sklepu i prowadzenie go np. po pracy. W takiej sytuacji sprawdzimy, czy nasz pomysł jest odpowiedni oraz czy biznes pozwoli nam się utrzymać. Następnie możemy zmniejszać ilość pracy tradycyjnej i płynnie przejść z zatrudnienia etatowego na prowadzenie sklepu internetowego. Dobrym momentem będzie uzyskiwanie regularnie takich przychodów, które pozwolą nam się utrzymać z takiej działalności. Przechodząc wtedy z zatrudnia, będziemy mogli zwiększyć obroty i skupić się na tej działalności nie ryzykując kłopotów finansowych.
Jak promować sklep internetowy?
Ogólnie istnieje wiele sposobów promowania witryny. Można podzielić je na darmowe oraz płatne, co będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy dopiero założyć własny sklep internetowy. Do darmowych należeć będzie marketing szeptany, tworzenie profili marki w social mediach oraz branie czynnego udziału w dyskusjach na takich portalach, inbound marketing i zwiększenie swojej widoczności w sieci czy content marketing. Do płatnych form reklamy możemy zaliczyć reklamy na Facebooku i w Google, pozycjonowanie strony internetowej czy influencer marketing i promowanie się przez materiały sponsorowane. Oba typy promowania się posiadają swoje plusy. Na początku z pewnością wystarczy rzetelne wykorzystywanie tych darmowych, a później w celu zwiększenia obrotów możemy inwestować w reklamę. Wbrew pozorom darmowa promocja nie jest gorsza lub mniej efektywna, ale jest po prostu inną opcją od tej płatnej. Zamieszczanie wpisów o naszej marce na forach tematycznych zgodnie z marketingiem szeptanym czy rozmieszczenie informacji o naszej marce w sieci zgodnie z inbound marketingiem z pewnością będzie przynosiło dobre rezultaty. Nawet po wdrożeniu marketingu płatnego warto utrzymywać też ten darmowy. Jeden wpis np. w social mediach pozwala docierać nawet do setek osób, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem.