Czym jest marka osobista? Dlaczego warto ją budować prowadząc biznes?

Personal branding jest kluczem do sukcesu zawodowego. Może się wydawać, że to tylko modna fraza, ale to na tym buduje się swoją pozycję na rynku. W dzisiejszych czasach niektóre aspekty budowania marki osobistej są łatwiejsze niż kiedyś, a niektóre wymagają więcej wysiłku – z tych samych powodów. Jeśli planujesz rozwijać się w swoim kierunku i zdobywać rzeszę lojalnych klientów – to musisz wiedzieć czym jest marka osobista i jak nad nią pracować.

Czym jest marka osobista i po co o nią dbać?

Marka osobista jest czymś więcej niż tylko wizerunek. To fundament, na którym postawisz swój sukces zawodowy. To sposób, w jaki postrzegają Cię klienci, osoby z Twojego otoczenia. Chcemy, abyś zrozumiał, jaką siłę posiada personal branding i mógł z powodzeniem zająć się budowaniem własnej, osobistej marki. Posłużymy się przykładem brandu produktu, ale za to bardzo wymownym. Rzucamy hasło: „Święty Mikołaj”. Co pierwsze przyszło Ci na myśl? Na pewno jest to starszy, brodaty jegomość, w czerwono-białym stroju, który podróżuje w saniach zaprzęgniętych w renifery. A teraz spójrz na “Świętego Mikołaja” i poświęć chwilę na refleksję. Dostrzegasz różnice, prawda? Obraz, który jako pierwszy pojawił się w Twojej głowie, to postać stworzona przez…koncern Coca-Cola. To jest właśnie siła marki. Już wiesz, dlaczego marka osobista to klucz do zawodowego sukcesu.

Marka osobista to spójna komunikacja, ale czy tylko?

Personal branding to proces, który wymaga i czasu i wysiłku. Nie myl tego z zasięgami w social mediach ani ilością lajków po zdjęciami. Marka daje poczucie bezpieczeństwa i wartości, jest gwarancją, że produkt lub usługa spełnią (bądź przekroczą) oczekiwania konsumentów. Marka osobista to kompetencje, złożone i spełnione obietnice oraz – przede wszystkim – emocje. Wbrew pozorom, te ostatnie są w komunikacji marki osobistej najważniejsze – ten aspekt rozwiniemy za chwilę.

Zdekoduj ludzki mózg i rozbij bank

Większość informacji o emocjach i marketingu znajdziesz w pracach Daniela Kahnemana (polecamy), ale my przytoczymy informacje podane przez innego eksperta. To Steven Reiss, psychiatra i psycholog na Uniwersytecie Ohio. Napisał m.in. książkę “Who am. I?”, w której opisuje schematy naszych zachowań oraz determinanty, które nami kierują. Konkretnie: nasz mózg w 97% procentach działa automatycznie, pozostałe 3% to tak zwana „racjonalna część”. Wbrew pozorom, to te 3% jedynie uruchamia się, by poszukać argumentów potwierdzających decyzję zakupu, którą podjęła część automatyczna. Odpowiedzialne są za to właśnie emocje. Pamiętasz jakieś wydarzenie z dzieciństwa? Jest pozytywne lub negatywne, ale wywołało tak silne emocje, że wyryło Ci się w pamięci. To siła emocji. Musisz nauczyć się wzbudzać dobre emocje samym sobą i swoimi produktami/usługami.

Jak pracować nad marką osobistą?

Odpowiedź jest prosta, choć sam proces jest skomplikowany. Personal branding to kompleksowa praca. Musisz jednocześnie dbać o wizerunek zewnętrzny – ludzie zbyt często wpadają w sidła własnych umysłów i oceniają innych (oraz Ciebie) na podstawie cech wyglądu. Oczywiście dzieje się tak w przypadku, gdy nie mają innych informacji o danej osobie. Pamiętaj, że klienci to znajomości na gruncie zawodowym, oni Cię nie znają na wylot. Schludny wygląd i miły uśmiech świadczą o pewności siebie, to efekt aureoli, który jest w szeregu z pierwszym wrażeniem. Okulary (nawet zerówki) dają wrażenie większej inteligencji, ale nie każdemu z nimi do twarzy. Wygląd to nie wszystko – rzeczywistość zweryfikuje szybko, czy potrafisz wywiązać się z obietnic, sprawnie i profesjonalnie się komunikować oraz – dowozić efekty pracy na czas.

Podsumowanie

Chcesz zadbać o markę osobistą? Przygotuj się na dużą ilość pracy. Zadbaj o swój wygląd – musi być profesjonalny i budzić zaufanie. Zacznij zgłębiać tajniki komunikacji w social mediach i podczas spotkań twarzą w twarz. Nie rozdrabniaj się, skup się na tym, w czym jesteś dobry i wywiązuj się z danego słowa. Jeśli będziesz kompetentny, marketing szeptany przyciągnie nowych klientów.

Zostaw Komentarz