Jak znaleźć pasję

Pasja, znane słowo, ale czym ona właściwie jest? I nie mówimy tu o słynnym filmie wyreżyserowanym przez Mela Gibsona. Chodzi nam o życiową pasję. Nie będziemy drążyć etymologii samego słowa, choć warto przedstawić pewien przykład. Język angielski jest jednym z najczęściej używanych na świecie, więc śmiało możemy skategoryzować go jako “międzynarodowy”. Do czego zmierzamy? Otóż, w języku angielskim “passion” (czyli oczywiście: “pasja”) oznacza również – zależnie od kontekstu, ale jednak – “namiętność” lub “zapamiętanie”. Świetna sprawa, doskonale oddaje sens, bo pasja to coś co odkrywasz i daje Ci radość, satysfakcję i poczucie spełnienia. Wspaniale jeśli dzielisz pasję z bliską Ci osobą, a nawet jeżeli jest tylko Twoja, świat nadal jest piękniejszy. Pytanie, które mnóstwo ludzi sobie zadaje to ”jaka jest moja pasja?”. To jest dobre pytanie. A Ty wiesz, jaką masz pasję?

Szukanie swojej pasji

Jeśli wiesz jaka jest Twoja, to cieszymy się razem z Tobą. Jeśli jeszcze nie, chętnie pomożemy Ci odkryć tę mityczną siłę napędową. Zastanów się, jaka czynność potrafi pochłonąć Cię bez reszty? Nad czym ostatnio się “pochyliłeś na chwilę”, by po oderwaniu się od niej odkryć, że jest już wieczór/jest w sumie wcześnie, bo już świta/nie wiesz ile czasu dokładnie minęło? Czy są ludzie, którzy Cię w jakiś sposób inspirują? Może warto porozmawiać ze znajomymi i rodziną, na pewno jest coś, co świetnie Tobie wychodzi i to Ciebie zawsze proszą o pomoc w tym zakresie. Jeżeli nie jesteś pewien, ale Twój pokój jest pełen własnoręcznie wystruganych figurek do szachów, które cechują misternie wykonane detale, to temat mamy załatwiony. Ale w przypadku braku namacalnych dowodów lepiej nad tym pogłówkować. Nie bój się pytać, kto pyta nie błądzi.

Pasja to coś głębszego

Może to zabrzmi dziwnie, ale tak – pasja to “coś więcej”. Pomyśl o tym jak o miłości – kochasz kogoś za to, co wnosi w Twoje życie i jaki dla Ciebie jest. To jest właśnie “coś więcej”. Pasja to coś, co możesz robić przez długi czas, ale nie czujesz zmęczenia, napędza Cię to. Lubisz gotować? Super, na pewno rodzina i znajomi nie narzekają na spotkaniach u Ciebie, ale to przecież nie dlatego to robisz. Może to chęć eksperymentowania ze smakami i szukania nieoczywistych połączeń aromatów, może to także chęć zdrowego odżywiania, bo zdrowy tryb życia Cię kręci. Jakby nie było, to pasja jest Twoim motorem działania.

Pasja może, ale nie musi być stała

Nie twierdzimy, że nagle jakaś czynność (lub cel, który poprzez czynności chcesz osiągnąć) przestanie Cię pasjonować. Natomiast może się tak wydarzyć i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Może świetnie grałeś na cymbałkach w podstawówce i mogłeś to robić codziennie godzinami, ale po kilku latach Ci przeszło. Po prostu przestało Ci to dawać radość, w przeciwieństwie zapewne do Twoich sąsiadów. Nie jest to powód do załamywania rąk, poszukaj nowej pasji.

Jak znaleźć pasję? – Sekret tkwi w działaniu

Zanim nie spróbujesz, nie będziesz wiedział czy coś sprawia Ci frajdę, czy nie. Musisz się zaangażować, a przynajmniej zacząć, aby wyrobić sobie zdanie. Znajoma na pytanie “czy lubisz hummus?” odpowiedziała “nie”, choć minę miała nietęgą. Padło następne pytanie “może nie jadłaś dobrze zrobionego, może przeszkadzała za duża ilość czosnku?”. Informacja zwrotna powiedziała wiele o tej osobie: “nie, nigdy nie jadłam hummusu”. Skąd wiedziała, że nie lubi? Ciekawe, prawda? Nie zakładaj z góry, że czegoś nie lubisz, możesz się srogo pomylić. Niekoniecznie dotyczy to osób z lękiem wysokości, które ktoś namawia na skok ze spadochronem. Chodzi o sens – eksperymentuj, doświadczaj, próbuj. Może Twoja pasja jest na wyciągnięcie ręki. Tyle, że to Ty musisz tę rękę wyciągnąć.

Marzenia z dzieciństwa

Dzieci cechuje ciekawość i kreatywność, bez dwóch zdań. Zawsze drążą temat i zawsze dostrzegają nieoczywiste powiązania lub rozwiązania. Wiedziałeś, że największy na świecie producent klocków – tak, to LEGO – prowadzi warsztaty z dziećmi, aby tworzyć nowe produkty? A wiedziałeś, że w tej firmie jest globalny dzień układania klocków? Wszyscy, bez wyjątków, wychodzą przed budynki i bawią się klockami. Dziecięca kreatywność jest bezcenna, tę samą cechę mają w sobie genialni wynalazcy. Może warto przypomnieć sobie swoje dziecięce marzenia i spróbować pójść tą drogą? Jeśli masz to za sobą i szczęśliwie się spełniasz – gratulujemy. Jeśli porzuciłeś te marzenia, daj im druga szansę. Sprawdź, czy to nie za tym skrycie tęsknisz.

Nie poddawaj się

Jeśli znalazłeś coś, co możesz robić nawet za darmo, bo nadaje sens Twojemu życiu – to super! Rób to dalej, najlepiej z ludźmi, których też to kręci – razem możecie więcej. Jeżeli  jeszcze nie wiesz, co jest Twoją pasją – nie poddawaj się! Czekanie na gwiazdkę z nieba może się tylko sprawdzić w przypadku meteorytu (nawiasem mówiąc, dinozaurom to raczej nie dało szczęścia). Próbuj, szukaj inspiracji, nie przestawaj działać. Zastanów się, porozmawiaj z bliskimi, może wspólnie znajdziecie choćby dobry trop. Pamiętaj –  najlepsze jest nadal przed Tobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here