Lublin to stolica wschodniej Polski, miasto akademickie, chętnie odwiedzane przez obcokrajowców, w którym dziewięć wyższych uczelni kształci około 60 tysięcy studentów. Studenci znajdują najczęściej zatrudnienie w gastronomii, handlu, punktach usługowych związanych z obsługą turystów. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, węzłem transportowym, który posiada infrastrukturę naziemną i lotniczą, jest bramą dla rynków zbytu Europy Wschodniej.
W jakiej branży znajdziesz zatrudnienie od ręki? W 2021 roku wskazano deficyt przedstawicieli aż 56 zawodów. Na tej liście znajdują się między innymi budowlańcy. Poszukiwani są zarówno inżynierowie i kierownicy budowy jak i robotnicy bez szczególnych kwalifikacji. Na rynku brakuje pracowników fizycznych branży przemysłowej oraz specjalistów ds. organizacji produkcji. Oferty pracy w Lublinie czekają również na: zaopatrzeniowców, dostawców, kurierów, listonoszów, magazynierów, kierowców ciężarówek i autobusów. Podobnie jak w całym kraju, na liście zawodów deficytowych znajdziemy między innymi zawód pielęgniarki, ratownika medycznego, sprzątaczki, na tej liście są także zawody związane z gastronomią i usługami kosmetyczno – fryzjerskimi.
Praca Lublin
Rynek pracy w Lublinie otwiera duże możliwości dla rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Zachętą mogą być stosunkowo niskie koszty pracy i zatrudnienia pracowników. Na stronach Wojewódzkiego Urzędu Pracy można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących: programów dofinansowań, pomocy w poszukiwaniu kandydatów do pracy, podnoszenia kompetencji i kwalifikacji. Lokalne urzędy pracy monitorują i systematycznie informują o stanie rynku pracy w mieście i regionie, świadczą również usługi w zakresie zatrudniania cudzoziemców i osób z niepełnosprawnościami. Bezrobocie w Lublinie, co raczej nie dziwi, należy do najniższych w województwie. Zgodnie z danymi GUS-u stopa bezrobocia w 2021 roku wyniosła – 5,6 % , w województwie lubelskim – 7, 7%.
Ma tu swoją siedzibę wiele międzynarodowych korporacji i dużych polskich koncernów z branży finansowo- biznesowej, także z branży chemicznej, farmaceutycznej i budowlanej. Miasto stawia również na rozwój technologii, między innymi w ramach Lubelskiego Parku Naukowo – Technologicznego, który wspiera powstawanie start – upów i organizuje Lubelskie Dni Informatyki. Trzeba również pamiętać, że Lubelszczyzna słynie ze swych tradycji rolniczych, silnym sektorem gospodarki regionu jest przetwórstwo rolniczo -spożywcze. Ten obszar inwestycji jest silnie reprezentowany również w stolicy województwa.
Kto może mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia? W tej grupie znajdują się między innymi: agenci ubezpieczeniowi, urzędnicy, osoby z wykształceniem humanistycznym – filolodzy, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, filozofowie, bibliotekarze, muzealnicy, pracownicy administracyjni i biurowi. Z problemami mogą się również liczyć: nauczyciele, animatorzy kultury, floryści, fotografowie, pracownicy biur podróży, instruktorzy rekreacji, rozrywki i sportu.