Ubezpieczenie podróżne
fot. pixabay.com

Podróże, o ile to nie jest praca, która wymaga podróżowania, dostarczają nam wielu atrakcji i emocji. Kojarzą się z odskocznią od codzienności, swobodą i beztroską. By jednak zapewnić sobie w pełni poczucie beztroski, spokoju, a jednocześnie bezpieczeństwa, warto przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie podróżne

Co to jest ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne lub inaczej ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia zawieranego przed podróżą. Można je zawrzeć na czas trwania urlopu lub na rok, wówczas chroni nas przez 12 miesięcy i nie musimy go odnawiać, w przypadku kolejnych spontanicznych wypraw. W ubezpieczeniu podróżnym największe znaczenie ma zakres terytorialny i zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Dlaczego warto ubezpieczyć się przed podróżą?

To oczywiste, że nikt z nas nie planuje wypadku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Decydując się na urlop myślimy wyłącznie o przyjemnych aspektach z nim związanymi, odpoczynku, atrakcjach i beztroskim spędzaniu czasu. Życie pisze jednak różne scenariusze i najlepiej, jakbyśmy mieli odpowiednią tarczę ochronną na wypadek różnych przeciwności losu. Taką tarczą ochronną w podróży jest między innymi polisa. Daje ona poczucie bezpieczeństwa, pewność, że nie pozostaniemy sami sobie, a nasz budżet domowy udźwignie ewentualne szkody. Świadomość takiego wsparcia gwarantuje nam spokojny wypoczynek, a w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia profesjonalną pomoc.

ubezpieczenie turystyczne
fot. pixabay.com

Elementy ubezpieczenia podróżnego:

– ubezpieczenie assistance – zapewnia wsparcie i pomoc w trakcie wycieczki zagranicznej. Ubezpieczenie obejmuje doradztwo telefoniczne (np. w celu wyszukania właściwej placówki medycznej, pomocy w tłumaczeniu itp..), ochronę prawną przy ewentualnym postępowaniu sądowym lub egzekucyjnym, wsparcie w codziennych czynnościach (rezerwacja biletów wstępu, pośrednictwo w usługach takich jak znalezienie tłumacza czy przewodnika, jak również np. rezerwacja stolika w restauracji.

– ubezpieczenie kosztów leczenia – zapewnia pokrycie kosztów opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby lub urazu w trakcie trwania pobytu za granicą.

– ubezpieczenie wypadkowe – zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałych następstw, urazu a nawet śmierci w wyniku wypadku, do którego doszło w trakcie trwania pobytu za granicą.

– ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – zapewnia ochronę w przypadku szkód wyrządzonych osobie trzeciej, które osoba ubezpieczona ma obowiązek pokryć. Dotyczy szkód na zdrowiu, życiu lub majątku (uszkodzenie, utrata, zniszczenie).

– ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie za szkodę wyrządzoną osobie ubezpieczonej na bagażu w wyniku kradzieży lub włamania. Obejmuje bagaż, będący własnością osoby ubezpieczonej, który został zabrany w podróż lub nabyty w trakcie podróży.

– ubezpieczenie podróży lotniczej – zapewnia zwrot kosztów poniesionych przez osobę ubezpieczoną, które zostały poniesione w wyniku opóźnienia dostarczenia bagażu przez przewoźnika lotniczego o określoną liczbę godzin. Ubezpieczenie obejmuje także zwrot kosztów powstałych w wyniku anulowania lotu i kilku innych sytuacjach, o których będzie się poinformowanym podczas zawierania ubezpieczenia i ustalania jego warunków.

– ubezpieczenie dodatkowe na wypadek rezygnacji: zapewnia zwrot poniesionych kosztów w przypadku braku możliwości odbycia podróży (np. z powodu nagłej choroby, wypadku osoby ubezpieczonej lub jej krewnego, śmierci osoby ubezpieczonej lub krewnego itd.).

Planowanie podróży

Planując wyjazd warto pomyśleć nie tylko ubezpieczeniu, ale również o kwestiach zapewniających tanie podróżowanie i oszczędzanie pieniędzy. Warto zaplanować wyjazd tak, by budżet domowy nie został nadwyrężony. Niezależnie od tego czy planujemy podróże po Polsce czy wycieczki zagraniczne, warto odwiedzać blogi podróżnicze, by poszukać inspiracji oraz wskazówek dotyczących wyjazdu. Blog o podróżach może uświadomić nam jak ważny jest angielski w podróży zagranicznej, jaką porą roku najlepiej odwiedzić dane miejsce oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie wzbudzają w nas samochody campingowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here