budżet domowy
fot. pixabay.com

Odpowiednie zarządzanie budżetem domowym jest tak samo ważne w przypadku rodzin, którym funduszy z trudem starcza na miesiąc, jak i w przypadku tych, którzy mogą pozwolić sobie na beztroskie wydawanie pieniędzy, ponieważ ich dochody spokojnie przekraczają miesięczne wydatki. Nie oznacza to jednak, że tych osób nie powinien zainteresować temat, jak oszczędzać pieniądze i zapanować nad chaosem panującym w portfelu czy na koncie bankowym (w tym drugim przypadku największy chaos tworzą oczywiście niekontrolowane zakupy online). 

Co to jest budżet domowy?

Dawniej słowem “budżet” określało się sakiewkę z pieniędzmi. Dziś za terminem “budżet domowy” kryje się właściwe planowanie wydatków w oparciu o zgromadzone środki.

Budżet to inaczej plan finansowy, który pozwala kontrolować wpływy i wydatki domowe. Mianem “równowaga budżetu” OKREŚLA SIĘ balans pomiędzy wpływami i wydatkami. Nadwyżka to przewaga wpływów nad wydatkami, z kolei przewaga wydatków nad wpływami oznacza deficyt lub inaczej niedobór.

W definicji budżetu można się posłużyć słowami “Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły”, które wypowiedział Dave Ramsey, amerykański doradca finansowy, autor takich książek jak The Total Money MakeoverDzieci mądre finansowo czy Lider Przedsiębiorczości. O sukcesie w biznesie.

Plan budżetu domowego

By zacząć tworzyć plan budżetu domowego należy najpierw stworzyć listę wszystkich źródeł pozyskiwania środków finansowych (pensje, renty, emerytury, alimenty itp.) oraz ich wysokości.

Kolejnym krokiem jest wypisanie wszystkich miesięcznych rachunków stałych (czynsz, raty kredytów, internet, abonament telefoniczny itp.) i przybliżonych kwot rachunków zmiennych (prąd, woda, gaz).

Należy uwzględnić również wydatki konsumpcyjne, które stanowią najistotniejszy element budżetu gospodarstwa domowego. Towary konsumpcyjne to dobra nietrwałego użytkowania i zaliczamy do nich: żywność, napoje, produkty farmaceutyczne, dobra półtrwałego użytkowania: odzież, zabawki, książki, oraz dobra trwałego użytkowania: samochód, lodówka, telewizor, pralka.

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie swoich wydatków z wcześniejszych miesięcy i wychwycenie produktów stanowiących zaspokajanie podstawowych potrzeb i produktów, które nie są niezbędne, ale podnoszą nasz komfort życia (wyjścia do kina, restauracji, wyjazdy rodzinne itp.).

W sieci bez trudu można znaleźć wiele gotowych aplikacji, programów lub tabel do wydruku (wiele z nich jest darmowych), które umożliwiają usystematyzowanie i kontrolowanie wydatków, zredukowanie ich oraz wychwycenie, na co wydajemy najwięcej pieniędzy, co być może po głębszej analizie nie jest wcale nam potrzebne.

budżet domowy co to jest
fot. pixabay.com

Jak podreperować budżet domowy?

Doskonałą formą wsparcia domowego budżetu jest zarabianie w internecie. Mówi się, że internet to ulica, na której leżą pieniądze, wystarczy się po nie schylić. Jest w tym sporo prawdy. Jeśli tylko mamy pomysł na biznes w domu, bez zastanowienia powinniśmy zacząć go realizować, tym bardziej, że w większości przypadków nie jest potrzebny kapitał własny. To oznacza, że nie ma potrzeby inwestowania pieniędzy, a tym samym nie musimy obawiać się starty zainwestowanych środków.

By szybko zarobić w internecie wystarczy zastanowić się, co tak naprawdę umiemy, na czym się znamy, komu i w czym moglibyśmy się przypadać. Nie trzeba wiele wysiłku, by znaleźć zlecenia jako copywriter, tłumacz czy wirtualna asystentka. Możemy także otworzyć sklep internetowy, jeśli choć trochę znamy się na e-commerce, polecać programy partnerskie lub dowiedzieć się na jakiej zasadzie działa dochód pasywny.

Możemy również w serwisach aukcyjnych sprzedawać produkty handmade, niepotrzebne przedmioty czy ubrania, które być może dostaną nowe życie u swoich nabywców.

Podsumowanie

Nie każdy musi się martwić, jak zarobić dodatkowe pieniądze, mimo to, każdego powinno dotyczyć oszczędzanie pieniędzy, ponieważ los jest niezwykle przewrotny i nigdy nie wiadomo, czy jutro nie zostaniemy bez przysłowiowego grosza przy duszy. Właściwe zarządzanie budżetem domowym zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa, nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które chwilowo zaburzają płynność finansową. Takie poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne dla każdego z nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here