Zazwyczaj własna firma kojarzy się w wydatkami i inwestycją pieniędzy, które miałyby się zacząć zwracać dopiero, kiedy firma zacznie w pełni prosperować. Choć można wziąć kredyt dla nowych firm, nie zawsze banki chętnie takich udzielają, zwłaszcza kiedy nie mamy dobrego biznesplanu i gwarancji, że nasz biznes będzie intratny. Nie zawsze można też liczyć na dotacje unijne dla firm czy jakiekolwiek dofinansowanie dla firm. Nie powinno nas to jednak zrażać. Jeśli posiadamy cechy osoby przedsiębiorczej i zastanawiamy się jaki biznes otworzyć, warto dowiedzieć się, kiedy kapitał własny nie jest wymagany, a firma może zacząć prosperować z dnia na dzień bez właściwie żadnego wkładu własnego.
Spis Treści
Co to jest kapitał własny?
Kapitał własny to równowartość wniesionych środków finansowych (aktywów) przez właściciela firmy (lub właścicieli) w momencie jej tworzenia. Kapitał własny stanowi środki, umożliwiające start i rozwój firmy zanim ta zacznie zarabiać. Definicja w przypadku dużych przedsiębiorstw czy spółek jest znacznie bardziej rozbudowana, a sam kapitał własny dzieli się na kapitał zakładowy, kapitał wspólników (właścicieli), fundusz założycielski, fundusz udziałowy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej kapitałem własnym są po prostu nasze oszczędności lub zaczerpnięta pożyczka mająca na celu pokrycie pierwszych kosztów związanych z rozwojem firmy. Jednak ku uciesze wielu osób, istnieją pomysły na biznes, które nie wymagają żadnego wkładu własnego.
Jak zacząć zarabiać bez kapitału własnego?
Kapitału własnego nie wymaga niemalże każdy pomysł na biznes w domu polegający na pracy przez internet. Jaką więc założyć firmę i jaki pomysł na własny biznes realizować, by zminimalizować koszty na start? Mowa oczywiście o jednoosobowej działalności gospodarczej.
Biznes bez kapitału własnego:
- freelancer – to ogólne pojęcie dotyczy wszystkich, którzy pracują zdalnie na własnych warunkach jako tzw. wolny strzelec. Najpopularniejszymi zawodami wykonywanymi zdalnie są: wirtualna asystentka, copywriter, tłumacz języków obcych, social media manager, specjalista ds. marketingu internetowego, agencje public relations (pomagające tworzyć personal branding oraz kreować wizerunek w sieci marek i produktów), influencer (wystarczy posiadać blog, kanał na YouTube lub konto w mediach społecznościowych).
- marketing afiliacyjny – afiliacja daje możliwość zarabiania na polecaniu produktów i usług i otrzymywaniu ustalonej regulaminem prowizji za każdy zakup dokonany za naszym pośrednictwem. Aktualnie swoje programy afiliacyjne mają niemalże wszystkie znane marki niezależnie od branży. Dzięki temu można zarabiać na polecaniu produktów, które znamy i których sami na co dzień używamy.
- marketing sieciowy – lub inaczej wielopoziomowy. Polega na polecaniu i sprzedaży produktów znajdujących się w MLM lub stworzeniu własnej sieci partnerów i otrzymywaniu prowizji z ich sprzedaży. W obu przypadkach mowa o dochodzie pasywnym i szybkiej do osiągnięcia wolności finansowej.
- sklep internetowy – internet daje nam możliwość prowadzenia własnego e-commerce bez konieczności realnego posiadania produktów z jego oferty. Jak to możliwe? Można sprzedawać usługi internetowe (kursy internetowe, usługi z zakresu public relations, webinary) lub produkty elektroniczne (e-booki, audiobooki, aplikacje).
W biznesie internetowym ogromną zaletą jest nie tylko to, że nie jest wymagany kapitał własny, a jednym niezbędnym narzędziem jest komputer i dostęp do internetu, a również to, że można realizować pomysł na biznes na wsi i właściwie każdym zakątku, gdzie tylko mamy dostęp do sieci. Co więcej, przywódca, czyli właściciel firmy, nie musi posiadać zdolności interpersonalnych (choć te na pewno ułatwią mu pracę). Wystarczy, że zainwestuje w swój rozwój i pozna podstawy przedsiębiorczości. Później już tylko pozostaje szukanie zleceń w sieci, bowiem początki zaistnienia firmy są najtrudniejsze. Jednak czas, wytrwałość, konsekwencja i wysoka jakość świadczonych usług są najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesu, a fakt, że firma może rozwijać się bez ryzyka utraty zainwestowanego kapitału własnego jst dodatkowym pozytywem.