metoda callana
fot. pixabay.com

Nauka języków obcych jest najczęstszą formą inwestowania w rozwój osobisty. Decydujemy się na kursy językowe, ponieważ chcemy podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje, otrzymać awans, zmienić pracę, wyjechać zagranicę, lub po prostu znaleźć pasję i ją rozwijać. Najczęściej wybieranym kursem jest nauka języka angielskiego w domu, choć tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki poziom znajomości języka posiadamy w momencie podjęcia decyzji o rozwijany swoich umiejętności. 

Czasami nauka języka angielskiego online nie wystarcza i trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody. Taką właśnie metodą jest metoda Callana.

Metoda Callana – co to jest? 

Metoda Callana to sposób nauczania języka angielskiego, który główny nacisk kładzie na mówienie w tymże języku. Zajęcia odbywają się niezwykle dynamicznie, kursanci dużo słuchają, mówią i powtarzają. Przez większą część zajęć nauka odbywa się w języku angielskim, słówka nie są tłumaczone na język rodzimy. Lektor zapoznaje kursantów z nowym zagadnieniem używając języka angielskiego, bez tłumaczenia na język polski, po to by przyzwyczaić ich do myślenia w języku obcym i uniknąć tworzenia przez nich spolszczonych konstrukcji językowych. Zatem zajęcia polegają na wymianie pytań i odpowiedzi z lektorem, zastosowując nowo poznane słownictwo.

W trakcie zajęć kursanci angażowani są w ćwiczenie nowych zagadnień odpowiadając na pytania pełnymi zdaniami. Gdy popełni błąd jest poprawiany przez lektora. Zajęcia odbywają się w szybkim tempie, po to by przyzwyczaić kursantów do naturalnego tempa anglojęzycznych rozmów.

Istotnym aspektem, charakterystycznym dla metody Callana jest ciągłe powtarzanie i utrwalanie materiału. Metoda ta, jak dotychczas jest najczęściej polecana osobom, które szukają odpowiedzi, jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Zajęcia prowadzone metodą Callana mogą być zaskoczeniem dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnego systemu nauczania polegającego na siedzeniu w ciszy i słuchaniu, jak nauczyciel przekazuje wiedzę. W przypadku tej metody nie ma ciągłego rozwiązywania ćwiczeń gramatycznych. Jest za to obecna ciągła konwersacja.

nauka metodą callana
fot. pixabay.com

Zalety metody Callana

Główną zaletą metody Callana jest przełamanie bariery językowej, która stanowi największy problem dla większości osób, które interesuje nauka języków. Do pozostałych zalet zaliczyć można ćwiczenie mówienia w języku obcym, naukę słownictwa, ćwiczenie tworzenia pełnych zdań, naukę wymowy, a także osłuchanie się języka i ćwiczenie pamięci.

Wady metody Callana

Rażącą i chyba największą wadą nauki języka obcego metodą Callana, zwłaszcza dla introwertyków są częste odpowiedzi ustne, które mogą być dla nich niekomfortowe. Kolejną wadą jest ciągłe poprawianie błędów przez lektora, co może zniechęcić do nauki oraz brak materiału do ćwiczenia w domu. Również tempo nauki może być nieodpowiednie dla wszystkich, a powtarzanie po lektorze nie oznacza zrozumienia słownictwa i konstrukcji zdań.

Skuteczność metody Callana

Trudno mówić o mierzalności skuteczności metody Callana, ponieważ nie można oczekiwać, że nauka języków daną metodą (niekoniecznie Callana) sprawdzi się jednakowo w przypadku każdego kursanta. Nie każdy z taką samą motywacją i zaangażowaniem podchodzi do samorozwoju, nie do każdego typu osobowości przystosowany jest dany rodzaj nauki (np. niektórzy wolą indywidualne zajęcia, które prowadzi native speaker) inni z kolei są wzrokowcami i słowo pisane szybciej zapada w ich pamięci.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy interesuje nas nauka chińskiego, język koreański czy język japoński, warto chociażby spróbować nauki metodą Callana i udać się na lekcje próbne, by przekonać się, czy dana metoda jest stworzona dla naszych potrzeb i czy może zapewnić zadowalające efekty. Szybko przekonamy się, że jeśli tylko zainwestujemy w rozwój odrobinę czasu i zaangażowania tłumacz online nie będzie już nam do niczego potrzebny, a różnorodność kursów językowych jest tak szeroka, że swobodnie znajdziemy materiały do nauki niemalże każdego języka, którego tylko zechcemy się nauczyć. Nie ma więc na co czekać!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here