język japoński
fot. pixabay.com

Język japoński jest uznawany za jeden z najtrudniejszych języków świata, co nie znaczy, że brakuje jego zwolenników. Wręcz przeciwnie. Cieszy się sporą popularnością i znalezienie szkoły językowej, która oferuje naukę japońskiego jest coraz prostsze, ponieważ z roku na rok ich ciągle przybywa. O czym należy wiedzieć zanim podejmiemy się nauki języka japońskiego i czy można samodzielnie opanować umiejętność posługiwania się tym językiem? Sprawdźmy!

Język japoński – 5 faktów o języku japońskim

  1. Naukę japońskiego rozpoczyna się od opanowania hiragany (jeden z dwóch panujących systemów japońskiego pisma). Hiragana to podstawowy i fundamentalny system pisma w alfabecie japońskim, nie zawiera liter tylko całe sylaby. Okazuje się, że można się ich stosunkowo szybko nauczyć. Hiragana pozwala na zapis fonetyczny, jest to jednak dopiero początek przygody z japońskim systemem pisma.
  2. Kolejnym krokiem jest poznanie katakany (drugi obowiązujący system pisma). Podobnie jak hiragana, katakana jest sylabariuszem i co więcej, zawiera takie same sylaby. Różnicą pomiędzy obydwoma systemami są znaki oraz ich przeznaczenie. Dla przykładu, katakany używa się w przypadku zapożyczeń z języków zachodnich oraz w przypadku niektórych nazw zwierząt i roślin. Hiraganą z kolei pisze się końcówki gramatyczne oraz wymowę znaków.
  3. Kolejnym krokiem jest poznanie kanji, czyli to znaków logograficzne pochodzenia chińskiego, które stanowią element pisma japońskiego, a którymi zapisuje się rzeczowniki oraz rdzenie czasowników, przymiotników i przysłówków. Znaki te składają się na obszerny alfabet. Wszystkich japońskich znaków jest ponad 60 tysięcy, jednak swobodne porozumiewanie się w tym języku zapewnia znajomość już 2 tysięcy kanji (absolutni mistrzowie języka japońskiego znają ok 40 tysięcy znaków).
  4. Poziom znajomości języka oceniany jest na podstawie znajomości alfabetu japońskiego i choć znaków jest ponad 60 tysięcy to poziom akademicki osiągany jest przy znajomości 5000 –7000 znaków, przy czym stopień komunikatywny osiąga się przy wspomnianych już 2 tysiącach znaków.
  5. Język japoński jest językiem aglutynacyjnym, co oznacza, że w japońskich wyrazach nie zmieniamy tematu, tylko dokładamy do niego cząstki (morfemy znaczeniowe), które przekazują istotne informacje. Dla porównania, w języku polskim wyrazy są odmieniane przez czas czy osobę, przez co temat wyrazu ulega zmianie, z kolei w języku angielskim sufiks “-ed” przekazuje informację o wykonywaniu danej czynności w przeszłości.
nauka języka japońśkiego
fot. pixabay.com

Czy można samodzielnie nauczyć się języka japońskiego?

Nauka języków obcych, niezależnie czy jest to nauka chińskiego, angielskiego, język koreański czy japoński, wymaga od nas dużego zaangażowania, systematyczności i regularnego ćwiczenia materiału. Jeśli nie brak nam motywacji i do nauki podchodzimy rzetelnie, nie ma najmniejszego znaczenia, jakie kursy językowe wybierzemy i jaki język przykuł naszą szczególną uwagę.

Jeśli nie zabraknie nam zapału, bez trudu nauczymy się języka japońskiego, choć jak wiadomo, zdecydowanie prostsza byłaby np. nauka języka angielskiego w domu, z racji tego, że język angielski jest powszechny i obcowanie z nim jest o wiele prostsze niż w przypadku języka japońskiego. Z drugiej strony patrząc, jeśli dla osoby, która nigdy nie znała języka, możliwa jest nauka języka angielskiego online, możliwa jest również nauka języków azjatyckich.

Największą trudność może sprawić zapewne opanowanie znajomości wszystkich niezbędnych elementów alfabetu. By przełamać barierę językową i nauczyć się płynnej konwersacji warto dowiedzieć się, czy w okolicy odbywa się nauka języka japońskiego metodą Callana lub zdecydować się na zajęcia z native speakerem (możliwe w formie online np. poprzez Skype’a).

Inwestowanie w rozwój zawsze daje mnóstwo satysfakcji, a rozwój osobisty jest niezwykle ważny niezależnie od naszego wieku, wykonywanego zawodu i statusu. Samorozwój to także znalezienie pasji i realizowanie ich. Dla jednych ścieżką samorozwoju może być odpowiedź na pytanie, jak szybko nauczyć się angielskiego, dla innych źródłem inspiracji, by tłumacz online nie był już potrzebny, stanie się język japoński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here