samorozwój
fot. pixabay.com

Jak sobie wyobrażasz swoje życie za 5 albo 10 lat? W tej samej pracy? W tym samym domu? Czy jesteś pewien, że nawet jeśli dziś jesteś szczęśliwy i nie potrzebujesz niczego więcej, za jakiś czas to się nie zmieni? Zmieni się na pewno. Z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby, nasze wymagania i oczekiwania, zmienia się perspektywa patrzenia w przyszłość. Chcemy więcej i lepiej, ale to bardzo dobrze. To znaczy, że nie tkwimy w miejscu. To znaczy, że się rozwijamy. 

Samorozwój – co to jest?

Samorozwój to potrzeba zmian na lepsze, potrzeba doskonalenia posiadanych już umiejętności i nabywania nowych, potrzeba rozwijania zainteresowań, zdobywania nowej wiedzy, zwiększania kompetencji. Samorozwój to inwestowanie w siebie.

Tu nie ma określonych zasad. Rozwój osobisty toczy się własnym tempem i w ustalonym przez nas kierunku. To my decydujemy, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na nasz zdolności interpersonalne (np. asertywność), czy chcemy uczyć się języków obcych, jeśli tak, to jakich, czy pomimo dobrze płatnego stanowiska w cenionej firmie zastanawiamy się, jaki biznes otworzyć?

Samorozwój – potrzeba czy konieczność?

Czasami do zmian zmusza nas sytuacja np. straciliśmy pracę, obiecano nam awans pod warunkiem opanowania pewnych wymaganych umiejętności, chcemy wyjechać zagranicę i potrzebna nam znajomość języka.

Nie tylko pomysł na własny biznes czy własna firma oznaczają, że się rozwijamy. Niekiedy rozwojem osobistym jest nabywanie nowych umiejętności czy rozwijanie pasji, by potem zrealizować pomysł na biznes w domu, który jeśli będzie rozwijał się w satysfakcjonującym tempie zapewni niezależność finansową i sprawi, że będziemy mogli zrezygnować z etatu.

samorozwój co to
fot. pixabay.com

Przedsiębiorczość a samorozwój

Jeśli tylko posiadamy cechy osoby przedsiębiorczej bez wahania powinniśmy je wykorzystać. Przedsiębiorczość to bardzo istotna cecha, zwłaszcza jeśli chcemy założyć firmę i zrealizować własny pomysł na biznes.

Własna firma wymaga od nas cech, które pomogą nam tę firmę rozwijać, bo nie wystarczy wiedzieć, jak założyć działalność gospodarczą i otrzymać kredyt dla nowych firm, trzeba jeszcze zadbać, by potencjał naszego pomysłu nie poszedł na marne. Trzeba również posiadać charyzmę przywódcy, by umieć zarządzać ludźmi, którzy będą pomagali nam w rozwoju biznesu.

Przedsiębiorczość to również umiejętność postarania się o dofinansowanie dla firm czy dotacje unijne dla firm, to także umiejętność zarządzania kapitałem własnym.

Samorozwój a personal branding

Jeśli nie posiadamy tej wiedzy i wspomnianych umiejętności musimy zainwestować w rozwój. By być autorytetem we własnej firmie musimy posiadać właściwą wiedzę i odpowiednie cechy. Inaczej ciężko będzie mówić o powodzeniu biznesu niezależnie od tego czy realizujemy pomysł na biznes na wsi czy pomysł na biznes dla młodych. Nawet jeśli nie jesteśmy osobą publiczną marka osobista jest niezwykle ważna, ponieważ ważne jest to, jak postrzegają nas współpracownicy, partnerzy biznesowi, kontrahenci. To niezwykle ważne, by nasz wizerunek wzbudzał respekt, zaufanie i pewność, że jesteśmy odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Tym właśnie zajmuje się personal branding (budowanie marki osobistej), który również jest istotnym elementem rozwoju osobistego, bowiem wielu istotnych w biznesie cech można się zwyczajnie nauczyć. Nie trzeba urodzić się przywódcą, by móc nim zostać w przyszłości.

Podsumowanie 

Samorozwój jest niezwykle istotnym elementem naszego życia. Rozwijamy się i zdobywamy nową wiedzę każdego dnia, od nas tylko zależy, czy samorozwój będzie odbywał się świadomie i w konkretnym kierunku, czy chaotycznie nie wprowadzając większych zmian w nasze życie. Wyznaczenie sobie celu i konsekwentne dążenie do jego realizacji poprzez dokształcanie się (studia, kursy stacjonarne lub internetowe, szkolenia online, książki branżowe) czy rozwijanie umiejętności każdego dnia przybliża nas do osiągnięcia tego celu. To oznacza, że każdego dnia jesteśmy krok dalej niż byliśmy dnia poprzedniego. Konsekwencja i upór pomogą nam w tej realizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here