franczynza
fot. pixabay.com

Co w sytuacji, kiedy bardzo chcemy mieć własny biznes, ale przedsiębiorczość nie jest naszą mocną stroną? Posiadamy cechy osoby przedsiębiorczej, jednak nie te, które pomogłyby nam np. wprowadzić własną markę na rynek? Wobec tego franczyza to doskonały pomysł na własny biznes. Co to jest franczyza i dlaczego to dobry pomysł na biznes?

Franczyza – co to jest?

Najściślej ujmując franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie, ponieważ mamy możliwość pracy i rozwoju pod skrzydłami doświadczonego partnera biznesowego. Franczyza opiera się na pisemnej umowie dotyczącej współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą, przy czym franczyzodawca oferuje swój brand i wszelką pomoc, a franczyzobiorca ustaloną w umowie część zysków. Przykładem franczyzy może być np. punkt kurierski.

Franczyza – korzyści dla franczyzobiorcy

– poczucie bezpieczeństwa wynikające z korzystania ze sprawdzonego już pomysłu, który odniósł sukces. Znana marka sama w sobie jest reklamą i nie wymaga tak dużego zaangażowania, jak w przypadku budowania własnej marki od podstaw. Kolejną korzyścią może być więc oszczędność środków na kampaniach reklamowych marki.

rozwój osobisty – franczyzodawca powierza nie tylko swoją markę, ale również know-how, zatem franczyzobiorca może liczyć na szkolenia, fachową pomoc, nawet doradztwo w takich kwestiach jak dobór lokalizacji, ustalanie asortymentu, jak założyć firmę, księgowość i rekrutacja pracowników itp. Franczyzodawcy oczekuje, że działania franczyzobiorcy nie wpłyną negatywnie na wizerunek marki, dlatego też oferuje swoją pomoc na niemalże każdej płaszczyźnie.

– relatywnie niski kapitał własny – w przypadku franczyzy własna firma nie jest budowana od zera. Decydując się na franczyzę otrzymujemy gotową, znaną już i rozpoznawalną markę, logo, samorozwój i szkolenia dla pracowników, pomoc merytoryczną, przywiązanych do marki klientów. Dzięki rozpoznawalności i wiarygodności marki można liczyć na szybki rozwój i zyski. W przypadku potrzeby mniejszego kapitału własnego z reguły wystarczają dofinansowania dla firm czy dotacje unijne dla firm, a kredyt dla nowych firm okazuje się niepotrzebny.

– lepsze warunki współpracy – to franczyzodawca negocjuje warunki z dostawcami i kontrahentami dla całej swojej sieci. Niezaprzeczalnie jest w stanie wynegocjować zdecydowanie korzystniejsze warunki niż w przypadku małej firmy.

pomysł na biznes
fot. pixabay.com

Korzyściami dla franczyzodawcy wynikającymi z franczyzy jest przede wszystkim większy kanał dystrybucji produktów i usług, co przekłada się na popularność i rozpoznawalność całego brandu.

Niestety franczyza ma również swoje wady. W przypadku franczyzodawcy może okazać się, że umowa została zawarta z nieuczciwym franczyzobiorcą, którego działania i niezadowolenie klientów negatywnie wpłynęły na wizerunek całej marki. Dodatkowo powierzone franczyzobiorcy know-how może zostać przez niego wykorzystane przeciwko marce.

Zanim podejmiemy decyzję, jaki biznes otworzyć i zanim zdecydujemy, że to będzie franczyza, warto poznać również jej wady.

Franczyza – wady dla franczyzobiorcy

  • franczyzobiorca musi ponieść koszty opłaty wstępnej za udzielenie licencji, a także przez cały okres trwania umowy musi oddawać na rzecz franczyzodawcy ustalony w umowie procent obrotów. W związku z tym, wynajęcie lokalu i zatrudnienie pracowników, a także opłata dla franczyzodawcy, mogą przerosnąć początkującego przedsiębiorcę.
  • ograniczona samodzielność prowadzenia biznesu. Wszelkie działania dotyczące franczyzy są kontrolowane przez franczyzodawcę. Każdy pomysł czy innowacja muszą zostać zatwierdzone.
  • franczyzobiorca ponosi odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe i błędne decyzje całej marki. Jeśli z jakichś względów klienci decydują się na bojkotowanie marki, najbardziej ucierpi na tym franczyzobiorca, a dopiero cała marka.

Inwestowanie w rozwój to bardzo dobra droga na przyszłość. Zdolności interpersonalne, personal branding, asertywność, to zagadnienia, które przydadzą się w życiu niezależnie od branży i pomysłu, jaki zaczniemy realizować. Nie ma znaczenia czy mamy pomysł na biznes w domu, pomysł na biznes na wsi, czy pomysł na biznes dla młodych, wystarczy wiedzieć, jak założyć działalność gospodarczą i jakie cechy powinien posiadać przywódca, oraz mieć jasno określony cel, a tym celem może być właśnie franczyza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here