rozwój osobisty
fot. pixabay.com

Rozwój osobisty to wszystkie działania podjęte w celu samodoskonalenia. Samorozwój może dotyczyć podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub przebranżowienia się (np. gdy mamy pomysł na własny biznes), personal brandingu (budowania marki osobistej), rozwijania pasji (nauka języków obcych, fotografia, malarstwo), doskonalenia zdolności interpersonalnych (asertywność, przedsiębiorczość, zdolność do negocjacji).

Jak inwestować w rozwój osobisty?

– kursy online – najczęściej, pierwszym krokiem w stronę samorozwoju są kursy online. Ze względu na wygodę z ich korzystania oraz dostępność. Internet jako bezdenne źródło wiedzy daje możliwość korzystania z kursów niemalże z każdej dziedziny (kursy językowe, branżowe, hobbystyczne, zawodowe). Niektóre z nich zakończone certyfikatem, automatycznie wzbogacają CV i sprawiają, że prezentujemy się znacznie atrakcyjniej, jak przyszli pracownicy

– szkolenia – zarówno stacjonarne jak i online pozwalają uzupełnić wiedzę, ukierunkować rozwój i nabyć umiejętności w dziedzinie, z którą wcześniej nie mieliśmy styczności.

– książki, webinary, podcasty – czytanie książek czy śledzenie podcastów i webinarów to nieodłączny element rozwoju osobistego. Książki towarzyszą nam non stop, niezależnie od tego na jakim etapie rozwoju jesteśmy. Sięgamy po nie, by uzupełnić wiedzę, ale też poznać punkt widzenia kogoś innego w danym temacie.

Jak rozwój osobisty może wpłynąć na zmianę naszego życia?

  • własna firma. Być może od dawna chodził ci po głowie pomysł na biznes, ale nie wiedziałeś, jak założyć firmę, jak starać się o dofinansowanie dla firm, czy trzeba posiadać kapitał własny, kiedy należą się dotacje unijne dla firm, aż w końcu, jaki biznes otworzyć, by był dochodowy? Zgłębiając wiedzę będącą odpowiedzią na te i wiele innych pytań dotyczących prowadzenia własnej działalności, inwestujesz w samorozwój. Plany, cele i małe kroki w stronę ich realizacji, takie jak kursy online, książki, webinary, podscasty sprawiają, że się rozwijasz i dążysz do poprawy swojej aktualnej sytuacji.
  • rozwijanie pasji. Prawdopodobnie każdy wie, co sprawia mu największą przyjemność, jeśli nie, warto dowiedzieć się, jak znaleźć pasję? I po prostu zacząć ją rozwijać. Rozwijanie pasji to najprzyjemniejszy element samorozwoju. Pozwala nam zdobywać pozycję eksperta w dziedzinie, z której czerpiemy nieopisaną satysfakcję. Na fundamentach pasji bardzo często budowany jest pomysł na biznes w domu, który początkowo staje się dodatkowym źródłem dochodu, a przy odpowiedniej ilości zaangażowania i czasu może zapewnić niezależność finansową.
  • zmiana specjalizacji. Wypalenie zawodowe bardzo często dotyka zwłaszcza pracowników korporacyjnych. Stres, rutyna, wysokie tempo pracy, a także przepracowany staż. Wszystko wpływa na to, że praca zwyczajnie przestała nas satysfakcjonować. Coraz więcej osób pomimo wysokiego stanowiska, wykształcenia i wielu przepracowanych lat w zawodzie postanawia z dnia na dzień porzucić wszystko, co do tej pory osiągnęli i zacząć zupełnie od zera w całkowicie innej branży. Ich odwaga jest warta pozazdroszczenia i na pewno godna naśladowania.
rozwój
fot. pixabay.com

Rozwój osobisty zwiększa naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Zapewnia stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ daje poczucie, że jeżeli nie uda nam się w jednym zawodzie, mamy jeszcze alternatywę. Samorozwój daje nam również spokój i świadomość, że nie musimy kurczowo trzymać się posady w firmie, która w ogóle nie sprawia nam przyjemności.

Każdego dnia inwestuj w rozwój, zgłębiaj wiedzę, jak założyć działalność gospodarczą, jakie są cechy osoby przedsiębiorczej i czym jest przedsiębiorczość oraz jakimi cechami powinien wyróżniać się przywódca, a na pewno ta wiedza kiedyś zaowocuje i sprawi, że ze spokojem będziesz patrzył w przyszłość. A może już masz pomysł na biznes dla młodych lub pomysł na biznes na wsi? Pamiętaj, że pomysł to pierwszy krok do stworzenia planu, a plan to pierwszy krok do jego realizacji. Inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja. Nie warto z nią zwlekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here