nauka języków obcych
fot. pixabay.com

Kursy językowe to najpopularniejsza forma inwestowania w rozwój osobisty. Nic dziwnego. Nauka języków obcych nie tylko pozwala zdobyć nową wiedzę, opanować praktyczne umiejętności, umożliwić podróż do kraju, do którego nigdy byśmy nie zdecydowali się wyjechać bez znajomości języka, a także zwiększa kompetencje i kwalifikacje, poszerza horyzonty, pozwala rozwijać pasje, dodaje pewności siebie, buduje poczucie własnej wartości, a dodatkowo stanowi doskonały trening pamięci i koncentracji. Lista zalet inwestowania w rozwój w postaci nauki języka obcego jest niezwykle długa i nie sposób wypisać wszystkie. Warto jednak skupić się na tym, od czego powinna zacząć się nauka języków, tak był tłumacz online wreszcie przestał być potrzebny. 

Jaki język wybrać?

Z pozoru błahe pytanie w przyszłości będzie miało kluczowe znaczenie w postępach naszej nauki. Dlaczego? Otóż, motywacja jest kluczowa z trakcie pracy, nauki i niemalże na każdej płaszczyźnie naszego życia. To, co jest dla nas motorem napędzającym odpowiada za to w jakie efekty i w jakim czasie osiągniemy. Nie ma znaczenia czy będzie to nauka chińskiego, czy wybierzemy język koreański, a może język japoński. Znaczenie ma to, co spowodowało, że chcemy nauczyć się tego języka? Chęć wyjechania do danego kraju? Czy ze znajomością danego języka będzie się wiązał awans albo podwyżka? Czy jest to nasza zachcianka, bo akurat spodobała nam się piosenka, firm czy celebryta? Jeśli nie będziemy mieć odpowiedniego motoru napędzającego nasz zapał może szybko osłabnąć, a samą naukę porzucimy w momencie spotkania się z pierwszymi trudnościami. Dlatego najlepiej wybrać język, który rzeczywiście nam się przyda, lub jesteśmy wystarczająco zdeterminowani, by się go nauczyć chociażby na tyle, by poziom znajomości języka był podstawowy.

Jaką metodą będziemy się uczyć?

Warto mieć na uwadze, że nauka języka obcego ma sprawiać nam przyjemność. Nie może wzbudzać złych skojarzeń i nie możemy traktować jej karę lub przykry obowiązek. Warto też mieć na uwadze, że metody nauki, które sprawdziły się w przypadku jednej osoby, nie muszą dawać równie dobrych efektów u innych. Tryb i forma nauki to bardzo indywidualne kwestie, dlatego też każdy samodzielnie musi sprawdzić co najlepiej sprawdza się w jego przypadku.

Niektórzy wolą pracę w grupie, bo rywalizacja i chęć bycia najlepszym w zespole działa na nich motywująco. Inni mogą czuć się skrępowani i wycofani podczas zajęć grupowych. Dla jednych większą skuteczność ma nauka metodą wizualną (np. fiszki) inni wolą od razu przełamywać barierę językową i uczyć się poprawnej, płynnej i swobodnej konwersacji. W tym drugim przypadku skuteczna może okazać się metoda Callana, która polega na nauce poprzez mówienie. Zajęcia mogą odbywać się indywidualnie lub w grupach.

Alternatywą umożliwiającą samodzielną naukę w domowym zaciszu są internetowe kursy językowe oparte na rozbudowanych platformach dostarczających podręczniki, zeszyty ćwiczeń, nagrania MP3 oraz wsparcie lektorów. Podobną ofertą cieszą się szkoły językowe (stacjonarne i online).

nauka języka obcego
fot. pixabay.com

Jeśli interesuje nas nauka języka angielskiego w domu istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają nam samodzielną naukę, często nawet bezpłatnie, ponieważ wiele narzędzi udostępnianych w sieci jest darmowych. Należy jednak pamiętać, że samodzielna nauka języka angielskiego online powinna później zostać skontrolowana przez osobę kompetentną. I w tym przypadku pomocą może służyć native speaker, czyli osoba, dla której, w tym przypadku język angielski, jest językiem ojczystym. Taka osoba może sprawdzić nasze umiejętności komunikacji, pomóc przełamać wspomnianą już barierę językową, wychwycić błędy językowe oraz wesprzeć w ćwiczeniach akcentu.

Podsumowanie

Nauka języka obcego to doskonała inwestycja w samorozwój. By jednak przebiegała sprawnie i pomyślnie, a my nie tracili zapału, należy podjąć się nauki języka, który ma dla nas dużą wartość (wyjazd, awans), a nasza motywacja z czasem nie będzie słabnąć. Kolejnym równie istotnym elementem jest wybranie odpowiedniej metody nauki dostosowanej do naszej osobowości (introwertyk niechętnie będzie korzystał z zajęć grupowych), tempa nauki i potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here