Jak szybko nauczyć się angielskiego
fot. pixabay.com

Nic tak nie wpływa na naszą motywację, jak szybkie efekty, dlatego kiedy podejmujemy się jakichkolwiek działań, niezależnie od tego czy dotyczą rozwoju osobistego, rozwijania pasji czy innej sfery. Z kolei brak widocznych efektów prowadzi do spadku motywacji i często prowadzi do rezygnacji z podjętych działań. 

Nauka języków obcych odbywa się schematycznie. Niezależnie od tego czy jest to język angielski, niemiecki, rosyjski, język japoński czy język koreański, we wszystkich przypadkach sprawdza się jeden najszybszy system nauki. Ten system to opanowanie tysiąca najczęściej używanych słów. Niegdyś grupa badaczy przeanalizowała na podstawie rozmów, programów telewizyjnych, książek, prasy, filmów itp. najczęściej powtarzające się wyrazy. Uszeregowano je w kolejności od tych, które powtarzały się z największym nasileniem. Potwierdzono tym samym, że znajomość zaledwie tysiąca słów pozwala posługiwać się językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Tak też właśnie została opracowana najszybsza metoda nauki języków obcych, bowiem metoda sprawdza się niezależnie od języka, który chcemy opanować. Listę najczęściej używanych słów w danym języku można bezpłatnie pobrać z internetu, jak również wydawnictwa językowe przygotowały własne propozycje książkowe służące do nauki właśnie w oparciu o tę metodę.

Pierwszym narzędziem z jakim się stykamy podczas prób nauki języka jest tłumacz online. Służy jednak do sporadycznego sprawdzania pisowni czy znaczenia danego słowa, a nie nauki płynnej komunikacji, dlatego wydawnictwa językowe oferują materiały do nauki tysiąca najważniejszych słów, niezależnie od tego, czy jest to kurs języka angielskiego, czy nauka chińskiego. Lista słów dostępna jest w formie fiszek, podręczników, zeszytów ćwiczeń, kursów MP3. Można więc wybrać narzędzie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb, umiejętności, oczekiwań i możliwości. Fiszki, czyli nauka metodą Leitnera, przeznaczone są dla osób preferujących naukę wzrokową, z kolei kursy audio przeznaczone są dla osób, które szybciej przyswajają wiedzę słuchając, jednocześnie ćwicząc brzmienie języka i przełamując barierę językową.

Jak nauczyć się angielskiego
fot. pixabay.com

Jako ciekawostkę można podać, że statystyczny Anglik w codziennej komunikacji wykorzystuje zaledwie trzy tysiące słów. Jednak zostało tu doliczone słownictwo branżowe, nazwy własne i słownictwo specjalistyczne.

Jak więc się okazuje nauka języka angielskiego w domu może przynieść podobne efekty, jak kursy językowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o podstawowy poziom znajomości języka.

Opanowanie podstawowych słów pozwala nam podejmować się konwersacji i zacząć przełamywać barierę językową. Wówczas pomocna może okazać się metoda Callana, która opiera się właśnie na konwersacji. Równie skuteczne okazują się zajęcia z native speakerem, czyli osobą z odpowiednimi kompetencjami, która udziela lekcji ze znajomości jej ojczystego języka. Native speaker pomaga przełamać barierę językową, doszlifować akcent i wypracować płynność i swobodę wypowiedzi.

Nauka języka angielskiego online jest o tyle wygodna, że możemy dostosować ją do naszego indywidualnego tempa pracy i czasu, który jesteśmy w stanie poświęcić na nią. Kursy internetowe zapewniają różnorakie formy nauki, dzięki czemu każdy może dostosować tę najwygodniejszą do własnych potrzeb.

Tak naprawdę, to od nas samych zależy, jak szybko opanujemy materiał, nabędziemy nowe umiejętności, czy tak jak w tym przypadku, nauczymy się języka obcego. Wszystko zależy od tego, czy potrafimy zarządzać czasem, organizować pracę, walczyć z prokrastynacją i pomimo przeciwności i trudności nieprzerwanie dążymy do wyznaczonego celu.

Inwestowanie w rozwój ma niezwykle ważne znaczenie nie tylko w drodze do podnoszenia kompetencji i kwalifikacji zawodowych, ale także buduje nasze poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie, poszerza horyzonty i nadaje życiu satysfakcji. Każdego dnia zdobywamy nową wiedzę, nabywamy nowe umiejętności lub doskonalimy te, które już nabyliśmy. Świadomy samorozwój pomaga nam obrać konkretny kierunek rozwoju i dążyć do stawania się najlepszym w danej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here