Nauka języków obcych niesie za sobą wiele korzyści, wśród nich znajduje się na przykład poszerzanie horyzontów, zwiększanie pewności siebie, zwiększanie kwalifikacji i kompetencji, a przede wszystkim samorozwój, spełnianie marzeń i rozwijanie pasji.
Rozwój osobisty jest niezwykle ważny, i choć każdego dnia uczymy się nowych rzeczy lub doskonalimy nabyte już umiejętności, to warto wybrać jeden konkretny kierunek i na nim skupić całą swoją uwagę, czas i energię. Tym kierunkiem może być na przykład nauka języka koreańskiego.
Nawet jeśli poziom znajomości języka jest zerowy i nie wiemy od czego zacząć, warto dowiedzieć się, czy język koreański jest trudny i jak szybko nauczyć się języka? Być może ta wiedza zachęci nas, by zdecydować się właśnie na język koreański?
Spis Treści
Czy nauka języka koreańskiego jest trudna?
- tylko 35% słów w języku koreańskim jest koreańskich. Zapewne brzmi to zabawnie, ale to prawda. Reszta to zapożyczenia z języka angielskiego i chińskiego. Można więc powiedzieć, że nauka koreańskiego, to jednocześnie nauka chińskiego i angielskiego.
- koreański alfabet to hangul i można się go nauczyć średnio w dwie godziny. Choć alfabet koreański na pierwszy rzut oka może wyglądać na skomplikowany, to szybko można się przekonać, że jego nauka przychodzi bez trudu.
- gramatyka koreańska jest niezwykle łatwa. Zdecydowanie łatwiejsza niż w języku polskim czy angielskim. W języku koreańskim występuje jeden czasownik dla wszystkich osób. W języku polskim odmieniamy np. ja idę, ty idziesz, ona/ona/ono idzie. W języku koreańskim czasownik nie odmienia się przez rodzaje ani liczbę.
- szyk zdania SOV. W języku koreańskim występuje inna konstrukcja zdania niż w przypadku języka polskiego czy angielskiego. W języku polskim szyk zdania to: podmiot-orzeczenie-dopełnienie i brzmi np. Ja jem w pizzerii pizzę. W języku koreańskim szyk zdania prezentuje się następująco: podmiot-dopełnienie-orzeczenie i brzmiałoby to np. Ja w pizzerii pizzę jem.
Alfabet koreański
Alfabet koreański na pierwszy rzut oka może przerażać. Okazuje się jednak, że nie jest taki straszny. Osoby, które wcześniej podejmowały się nauki chińskiego lub języka japońskiego mogą mieć pewne doświadczenie w nauce pisma logograficznego. Jeśli nie miały, nie muszą się stresować, bo jak już wspomnieliśmy nauka alfabetu średnio trwa około dwóch godzin.
Jako ciekawostkę warto podać, że alfabet koreański został stworzony w XV wieku na polecenie króla Sejonga Wielkiego, który jest znany jako osoba postępowa, która promowała umiejętność pisania i czytania, a jednocześnie przyczyniła się ro rozwoju nowej formy piśmienniczej, która umożliwiła Koreańczykom komunikację.
Alfabet koreański, znany jako hangul, składa się z 24 liter: 14 spółgłosek: ㄱ ㄴ ㄷ ㄹ ㅁ ㅂ ㅅ ㅇ ㅈ ㅊ ㅋ ㅌ ㅍ ㅎ oraz 10 samogłosek: ㅏ ㅑ ㅓ ㅕ ㅗ ㅛ ㅜ ㅠ ㅡ ㅣ. Dla porównania, w języku japońskim czy chińskim występuje tysiące znaków, a każdy z nich może składać się z 15 kresek, gdzie koreański najbardziej skomplikowany znak ma zaledwie 5 kresek. Pod każdą literą kryję się dźwięk i tak na przykład: ㄱ wymawia się jak g, ㄴ wymawia się jak n, ㄷ wymawia się jak d.
Nauka języka koreańskiego
By zacząć uczyć się języka koreańskiego można zdecydować się na kursy językowe, bowiem aktualnie na rynku występuje bardzo dorodny wachlarz zróżnicowanych ofert. Może się również odbywać nauka języka w domu, jeśli mamy ku temu predyspozycje, tj. potrafimy zarządzać swoim czasem, organizować pracę, cechuje nas systematyczność, konsekwencja, upór.
Nauka języka online ma swoje zalety i również cieszy się niezwykle zróżnicowaną formą. Mogą to być na przykład zajęcia z native speakerem, nauka języków metodą Callana, czy kanał na YouTube prowadzony przez lektorów czy poliglotów. Warto od razu zainwestować w metodę, która kładzie nacisk na przełamywanie bariery językowej i zmusza do konwersacji i obycia się z językiem.
Inwestowanie w rozwój, zwłaszcza w formie nauki języków obcych wpływa również korzystnie na nasz mózg, pamięć i koncentrację. Do tego dodaje pewności siebie i zwiększa poczucie własnej wartości. Być może to odpowiedni czas, by zdecydować się na naukę jakiegoś języka?