dochód pasywny
fot. pixabay.com

Wolność finansowa to najprościej rzecz ujmując stan, kiedy wysokość wpływów na konto przewyższa wysokość naszych wydatków, dzięki czemu nie musimy się martwić o budżet domowy, a oszczędzanie pieniędzy jest wyborem a nie koniecznością. Wolność finansową może zapewnić własna firma, jeśli mamy dobry pomysł na biznes i posiadamy cechy osoby przedsiębiorczej. Wolność finansową może zapewnić również dodatkowe zajęcie poza etatem, jakim może być zarabianie w internecie, a ten jak wiadomo daje wiele możliwości. 

Chyba każdy z nas choć raz próbował zgłębić temat, jak szybko zarobić lub jak zarobić dodatkowe pieniądze? Choć sposobów zarabiania (nie tylko przez internet) jest wiele, chyba najbardziej interesującą nas metodą jest dochód pasywny.

Dochód pasywny – co to jest?

Dochód pasywny to model zarabiania pieniędzy polegający na jednorazowym wykonaniu pracy, która przynosi dochód bez względu na to, czy jest nadal wykonywana, czy też nie. Potocznie mówi się, że dochód pasywny zapewnia wolność finansową nawet kiedy śpimy. Dochód pasywny sprawia, że nie musimy pracować, ponieważ uzyskane środki w pełni pokrywają nasze wszystkie wydatki domowe, nie musimy się też zastanawiać, jak oszczędzać pieniądze i nie czujemy niepokoju na myśl o przyszłości.

Czy dochód pasywny na pewno jest pasywny?

Krąży na ten temat wiele mitów i opinii. Niedowiarkowie twierdzą, że dochód pasywny nie jest możliwy, eksperci uważają, że istnieje coś takiego jak długofalowe zarabianie na raz wykonanej pracy, jednak nie do końca tę metodę można nazwać dochodem pasywnym. Jak jest naprawdę?

Dochód pasywny, by mógł być pasywny wymaga od nas zainwestowania pewnych aktywów. Ale spokojnie, aktywami niekoniecznie muszą być pieniądze. Może to być np. nasz czas. By lepiej to zobrazować, wystarczy wyobrazić sobie maszynę do produkowania pieniędzy. By mieć taką na własność musimy ją najpierw kupić lub samemu ją zbudować. Należy więc początkowo poświęcić swój czas lub pieniądze. Tak samo jest w przypadku dochodu pasywnego. Musimy najpierw zbudować piec, by móc wyciągać z niego pieczywo.

Po stworzeniu własnej maszynki do produkowania pieniędzy lub pieca do pieczywa wystarczy tylko regularnie doglądać ich, nadzorować i udoskonalać.

co to dochód pasywny
fot. pixabay.com

5 sposobów na wolność finansową

  • programy partnerskie – a inaczej marketing afiliacyjny lub afiliacja to gałąź marketingu internetowego polegająca na polecaniu produktów i otrzymywaniu prowizji ze sprzedaży wszystkich produktów zakupionych za naszym pośrednictwem.
  • marketing sieciowy (MLM) nazywany również marketingiem wielopoziomowym polega sprzedaży produktów znalezionym przez siebie klientom oraz na budowaniu własnej sieci partnerów, którzy zapewnią nam prowizję ze swojej sprzedaży.
  • kursy językowe, kursy internetowe – tworząc gotowy kurs dotyczący tego, na czym znamy się najlepiej (może to być nauka języków obcych, pomysł na własny biznes, szkolenie na temat personal brandingu, copywritingu itp.) możemy nieprzerwanie na nim zarabiać.
  • reklama na samochodzie – wystarczy skontaktować się z lokalnymi agencjami reklamowymi lub mediami, by podjąć współpracę i stać się ruchomą reklamą bądź inaczej jeżdżącym billboardem reklamowym.
  • wynajem nieruchomości – to chyba najpowszechniejsza metoda dochodu pasywnego. Pełną wolność finansową może zapewnić wynajem kilku nieruchomości jednak, jeśli posiadamy garaż czy kawalerkę, ich wynajem może sprawić, że nasz budżet domowy znacznie się poprawi.

Ponadto, sposobem na wolność finansową mogą być również kryptowaluty, pisanie bloga, własny sklep internetowy (zakupy online są niezwykle popularne w ostatnim czasie) i wiele innych.

Najlepszą inwestycją jest zainwestowanie w siebie, dlatego warto pomyśleć o samorozwoju zwłaszcza ukierunkowanym na dochodową działalność. Warto zatem zastanowić się, co lubimy robić i co potrafimy robić najlepiej i zacząć szlifować swoje umiejętności. Warto również poprzeć je kursami i szkoleniami. A z czasem przekonamy się, że inwestowanie w rozwój naprawdę się opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here