Wycieczki zagraniczne
fot. pixabay.com

Wycieczki zagraniczne wymagają większego przygotowania niż podróże po Polsce, dlatego często zdarza się zapomnieć o dość istotnych kwestiach, którym jakimś cudem udało się umknąć. Taką istotną kwestią, a dość często pomijaną jest na przykład ubezpieczenie podróżne (turystyczne). Odpowiednie przygotowanie może sprawić, że zaoszczędzimy pieniądze, a komu z nas nie marzy się tanie podróżowanie? O czym więc należy pamiętać planując wycieczkę zagraniczną?

Wycieczka zagraniczna – jak się przygotować?

  • ważne dokumenty – należy pamiętać, że wyjazd poza Unię Europejską wymaga od nas posiadania ważnego paszportu. Ponadto niektóre kraje wymagają odpowiednio długiego okresu ważności tego dokumentu. Z kolei na terenie Unii Europejskiej wymagany jest ważny dowód osobisty. O ile w przypadku podróży transportem lądowym nie jest on sprawdzany na granicy państw, tak do samolotu zwyczajnie nie zostaniemy wpuszczeni bez ważnego dokumentu tożsamości.
  • ubezpieczenie – korzystając z ofert biur podróży podstawowy pakiet ubezpieczeniowy otrzymujemy w cenie usługi. Pakiet można oczywiście rozszerzyć, który będzie chronił niemalże przed każdą ewentualnością. Jeśli decydujemy się na wyjazd bez pośredników, indywidualnie możemy nabyć ubezpieczenie turystyczne, które stanowi zdecydowanie mniejszy wydatek niż w przypadku ewentualnych kosztów opieki medycznej, w razie jakiegokolwiek wypadku czy zdarzenia. Można wówczas ubiegać się również o odszkodowanie.
  • gotówka – teoretycznie wszędzie już można płacić kartą. Czasami nawet przelicznik walutowy jest znacznie korzystniejszy niż w przypadku wymiany waluty w kantorze. Mimo wszystko, zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, zwłaszcza kiedy wyruszamy do obcego kraju.
  • poziom znajomości języka – z góry można założyć, że to angielski w podróży przyda nam się najbardziej. Nawet jeśli do naszych usług będzie tłumacz lub potrafimy się posługiwać językiem w stopniu komunikatywnym, warto przed wyjazdem sprawdzić swoje umiejętności np. z native speakerem.
Wycieczka zagraniczna
fot. pixabay.com

Wycieczka zagraniczna – jak ją zaplanować?

Jeśli decydujemy się na biuro podróży, warto popytać wśród znajomych, czy mogą polecić usługi, któregoś z nich. Rekomendacje najbliższych zawsze są bardzo przydatne i niezawodne. Jeśli nie będziemy korzystać z pomocy biura podróży warto odwiedzić portale turystyczne czy blogi podróżnicze, by swoje przygotowania wesprzeć doświadczeniem profesjonalistów, dla których praca, która wymaga podróżowania jest chlebem powszednim. Blog o podróżach może również nas zainspirować odnośnie miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić.

Kolejną kwestią, którą należy przeanalizować jest środek transportu. Samolot, autokar, samochód campingowy? To ważna kwestia, ponieważ czas trwania podróży skraca nam czas trwania urlopu, zatem najszybszym, choć nieco droższym środkiem transportu będzie samolot, chyba, że nasza wyprawa ukierunkowana jest na zwiedzanie, wówczas warto zainteresować się wynajmem kamperów, które zapewnią wygodę i komfort podróży i świetnie sprawdzą się jako środek transportu zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Wówczas odchodzą także koszty związane w wynajmem pokoju w hotelu.

Tematem do przemyślenia jest również termin wycieczki. Sezon urlopowy zawsze wiąże się z natłokiem ludzi, kolejkami i wszelkimi związanymi z tym niedogodnościami (kolejka do hotelowej restauracji, zajęte leżaki, tłumy na plaży). Tłum nie sprzyja wypoczynkowi, ponieważ mało kto z nas lubi zgiełk i harmider. Raczej wykorzystujemy urlop, by uciec od tego. Sezon pozaurlopowy zdecydowanie bardziej służy odpoczynkowi, ale też wiąże się z dodatkowo płatną klimatyzacją w pokojach, co gdzieniegdzie traktowane jest jako standard.

Odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie wycieczki zagranicznej sprawi, że urlop będziemy mogli spędzić bezstresowo, bez obaw, że o czymś zapomnieliśmy, ze świadomością, że przemyśleliśmy wszelkie wydatki i wybraliśmy relatywnie oszczędne opcje spędzania wolnego czasu. Urlop z reguły sprzyja nadmiernemu i nieprzemyślanemu wydawaniu pieniędzy, z czego korzystają atrakcje turystyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here