Rozwój osobisty to nie tylko podnoszenie kompetencji i kwalifikacji. To również znalezienie pasji i rozwijanie jej, a nauka języków obcych jest jedną z nich. Aktualnie na rynku mamy mnogość form oferujących kursy językowe. Zaczynając od kursów stacjonarnych, przez online, nauka metodą Callana, metodą wizualną, audiobooki i inne. Niezwykle skuteczną i zyskującą coraz większą popularność jest nauka języka z native speakerem. Kim jest native speaker i w czym tkwi sekret tej metody? Dowiedzmy się!
Spis Treści
Kto to jest native speaker?
Native speaker to osoba udzielająca lekcji z języka ojczystego. A więc jeśli interesuje nas język koreański, musimy znaleźć Koreańczyka, który jest native speakerem. Teoretycznie rzecz ujmując każdy Polak może zostać native speakerem języka polskiego. Ale tylko w teorii, ponieważ native speaker musi posiadać odpowiednie kompetencje.
Na szczęście, by opanować język japoński nie trzeba szukać native speakera w Japonii. Wiele szkół językowych oferuje zajęcia z native speakerami, a także wielu native speakerów ogłasza się indywidualnie.
Native speaker – dlaczego warto?
Zajęcia z native speakerem dają możliwość wsłuchania się w mowę osoby, której dany język towarzyszy od urodzenia, posługuje się tym językiem swobodnie i ma nienaganny akcent. Co istotne, native speaker nie jest odpowiedzią na pytanie, jak szybko nauczyć się języka angielskiego czy każdego innego języka. Zajęcia z native speakerem mają tylko usystematyzować posiadaną już wiedzę, poprawić płynność wymowy, pomóc nabyć obcojęzyczny akcent i doszlifować język pod kątem sprawnej, konwersacji. Oczywiście podczas takich zajęć można poznać nowe słowa, czy doszlifować gramatykę, nie na tym jednak skupia się native speaker. Aby więc korzystać z usług native speakera poziom umiejętności języka powinien być co najmniej podstawowy.

Celem zajęć z native speakerem jest przełamanie bariery językowej, która jest powszechnym problemem osób, które uczyły się języka obcego tradycyjnymi metodami, bowiem polskie szkoły wciąż kładą większy nacisk na poprawność gramatyczną niż płynność wypowiedzi i umiejętność logicznego konstruowania zdań. W rezultacie nie zastanawiamy się, co chcemy przekazać, a jak poprawnie gramatycznie sformułować wypowiedź.
Decydując się np. na anglojęzycznego native speakera, mamy do wyboru zajęcia w małych grupach lub indywidualnie. W przypadku zajęć indywidualnych może to być nauka języka angielskiego online, gdzie przy użyciu np. Skype’a czy innej aplikacji umożliwiającej videorozmowy.
Cena zajęć z native speakerem uzależniona jest od szkoły językowej, a także wybranego języka tj. nauka chińskiego może oscylować w innych widełkach cenowych niż nauka angielskiego, choć z reguły godzina zajęć z native speakerem mieści się w granicach 50-80 zł.
Jak wyglądają zajęcia a native speakerem?
Zajęcia z native speakerem opierają się głównie na konwersacji, które pozwalają sprawdzić dotychczasowe umiejętności językowe, dzięki czemu native speaker ocenia poziom wiedzy i dostosowuje do niego przebieg kursu. Na zajęciach nie są wymagane ćwiczeniówki ani podręczniki. Nie każdemu może odpowiadać taka forma nauki, dlatego najlepiej, jeśli zostanie połączona nauka języka angielskiego w domu (lub innego języka) z zajęciami z native speakerem. Jest to przydatne, zwłaszcza kiedy uczymy się języka samodzielnie i nie mamy wsparcia lektora, który potwierdzi, że nie popełniamy błędów językowych lub pomoże je wyeliminować.
Podsumowanie
Zajęcia z native speakerem mogą stanowić końcowe stadium nauki języka, kiedy chcemy nabrać wprawy w biegłym posługiwaniu się językiem, nawiązywaniu swobodnych konwersacji i doszlifowaniu form wypowiedzi i akcentu. Nie jest to tłumacz online ani lektor, który wyjaśni zasady gramatyki języka i pomoże przyswoić podstawowe słownictwo.
Nauka języków obcych to doskonały pomysł na samorozwój. Nauka języka poszerza horyzonty, ćwiczy pamięć i koncentrację, pozwala efektywnie spędzać wolny czas, zwiększa poczucie własnej wartości i podnosi pewność siebie. Dlatego też inwestowanie w rozwój jest niezwykle istotne.