biuro podróży
fot. pixabay.com

Już samo planowanie podróży napełnia nas euforią. Chyba, że dla nas jest to praca, która wymaga podróżowania, a nie urlop. O ile podróże po Polsce nie wymagają większego wkładu, zaangażowania i czasu, by je zaplanować, tak wycieczki zagraniczne wiążą się z wieloma sprawami, które wymagają wcześniejszego przemyślenia (ważny paszport, ubezpieczenie podróżne itp.). ciężko nam również podjąć decyzję odnośnie samego środka transportu (samolot, autokar, samochód campingowy) czy miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić urlop. Te i wszystkie inne wątpliwości może rozwiać biuro podróży. 

Jak wybrać odpowiednie biuro podróży?

Planowanie wycieczki z biurem podróży jest niezwykle wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na nie. Jednak decydując się na biuro podróży, jak i na jego konkretną ofertę, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Swoje poszukiwania odpowiedniego biura podróży powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia wiarygodności i uczciwości biur, które rozpatrujemy. W tym celu przydatna okaże się Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taka ewidencja jest cennym źródłem informacji, można bowiem znaleźć w niej adnotację odnośnie danego biura podróży. Adnotacja zawiera również informację o sumie ubezpieczenia gwarantowanej przez biuro oraz termin, kiedy ta gwarancja się kończy.

Możemy, a nawet powinniśmy również sprawdzić, czy biuro podróży nie jest zadłużone. Wiele się słyszy o kolejnych pośrednikach turystycznych, którzy ogłaszają upadłość, dlatego też informacja o zadłużeniu jest niezwykle istotna. Upewnienie się, czy biuro podróży nie jest zadłużone jest prostsze niż może nam się wydawać. Wystarczy jedynie sprawdzić dane w Serwisie Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów.

jakie biuro podróży
fot. pixabay.com

Z kolei wyniki finansowe sprawdzanego przez nas biura poznamy korzystając z Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr pozwoli nam również dowiedzieć się, jaka jest wysokość funduszy własnych tego biura. Jeżeli Krajowy Rejestr Sądowy nie posiada takich informacji, powinien to być dla nas sygnał, by być ostrożnym w stosunku do tego biura.

Warto, abyśmy również sprawdzili, co inni uważają o danym biurze podróży. Tu z pomocą przyjdzie nam internet i nieocenione źródło wiedzy, jakim są blogi podróżnicze i turystyczne fora internetowe. Można na nich znaleźć dyskusje dotyczące nie tylko wyjazdów, ale również właśnie konkretnych biur podróży. Wiele osób, które wcześniej korzystało z usług danego biura, decyduje się podzielić swoją opinią, doświadczeniami i uwagami. Ich opinie mogą nas zachęcić do skorzystania z jego usług lub wprost przeciwnie – odwieść nas od tego pomysłu. Czasami przydatne okazuje się przejrzenie turystycznych rankingów biur podróży. Z nich z kolei dowiemy się, czy rozpatrywane biuro podróży posiada certyfikaty, ma na swoim koncie jakieś osiągnięcia itp.

Ostrożność nie powinna nas opuszczać nawet w momencie podpisywania umowy z wybranym już biurem podróży. Każda umowa musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące rodzaju obiektu hotelowego, jego kategorii, oferowanych posiłków, usługach turystycznych wliczonych w cenę wyjazdu oraz szczegółowym programie zwiedzania. Bardzo ważne są również informacje dotyczące możliwości rezygnacji z wyjazdu lub jego reklamacji, w przypadku, gdybyśmy nie byli zadowoleni z usług.

Podsumowanie

Wycieczki zagraniczne nie muszą być drogie, często możemy trafić na oferty last minute, które zapewniają tanie podróżowanie, na które nasz budżet domowy jest w stanie sobie pozwolić. Warto pamiętać również, że bardzo często przydaje się angielski w podróży i warto przed wyjazdem sprawdzić swój poziom znajomości języka. Warto również odwiedzić blogi o podróżach, by upewnić się, że nie ominą nas żadne atrakcje podczas pobytu w danym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here