Samochody campingowe
fot. pixabay.com

Samochody campingowe sprawiają, że możemy podróżować po całym świecie i czuć się jak w domu. Dla niektórych podróże po Polsce i wycieczki zagraniczne kamperem stały się stylem życia. W sieci można odnaleźć niejeden blog podróżniczy, który opowiada o podróżowaniu kamperem. Można dzięki temu dowiedzieć się jakie są wady i zalety takiej formy zwiedzania świata i czy warto zdecydować się na zakup własnego kampera. 

Samochód campingowy – czyli jaki?

Kamper to samochód campingowy, który zawiera łazienkę, kuchnię, sypialnię i jadalnię, a więc pomieszczenia, które znajdują się w każdym domu. Jest to pojazd stworzony z myślą o osobach, które lubią podróżować, ale nie chcą korzystać z ofert pensjonatów i hoteli.

Oferta kamperów jest bardzo zróżnicowana, możemy wybierać pomiędzy takimi, które posiadają łóżko dachowe czy oddzielną sypialnię. Zgodnie z prawem, kampery by móc poruszać się po europejskich drogach, nie mogą być dłuższe niż 6 metrów, ponieważ stanowiłoby to problem podczas przepraw promowych czy jazdy autostradami.

Jak się podróżuje kamperem?

Zadbane kampery potrafią zapewnić bardzo przyjemne warunki podróży, a komfort życia niemalże niczym nie różni się od prawdziwego domu. Samochody campingowe posiadają wszystko, co jest niezbędne, tj. kuchnię, sypialnię czy łazienkę z prysznicem. Znaleźć można w nich gniazdka elektryczne, dzięki czemu nie stanowi problemu naładowanie telefonu, laptopa czy jakiegokolwiek innego urządzenia. Kamper może pomieścić nawet 9 osób.

W większości europejskich państw luksusowe kampery, sześcioosobowe kampery i kilka innych modeli mogą zatrzymywać się na nocleg wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Choć np. z powodu zmęczenia można odstąpić od tej zasady. W Polsce kampery mogą zatrzymywać się niemalże w każdym miejscu, choć czasami trzeba po prostu spytać o zgodę właściciela terenu. Tak zwane nocowanie na dziko możliwe jest także w Rumunii i Norwegii.

kamper
fot. pixabay.com

Wynajem kampera

Wynajem kamperów to zyskujący coraz większą popularność pomysł na biznes. Pojazdy te z roku na rok tanieją, a także przybywa ich na rynku wtórnym. Może wydawać się, że tanie podróżowanie ma niewiele wspólnego z wynajmem kampera, ponieważ przy rozliczeniu w systemie dobowym, za jedną dobę należy zapłacić ok 200-800 złotych.

Ceny są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, np. od wyposażenia kampera czy pory roku. Nie powinien zaskakiwać fakt, że najwyższe ceny obowiązują w lipcu i sierpniu, a więc w sezonie wakacyjnym. Wynajem kamperów w maju i czerwcu jest nieco niższy, choć tak naprawdę wszystko uzależnione jest od wypożyczalni.

Wynajem kamperów chwalą zarówno osoby, które nie mogą sobie pozwolić na ich zakup, a chciałyby skorzystać z tej formy podróżowania, jak również ci, którzy posiadają cechy osoby przedsiębiorczej i zdecydowali się na założenie działalności gospodarczej opierającej swoje działania na wynajmie kamperów.

Jest to bardzo dochodowy biznes, który wciąż się rozwija, bowiem początkowo wynajem kamperów był możliwy wyłącznie w regionach atrakcyjnych turystycznie, aktualnie zaś mamy tę możliwość niemalże w każdym większym mieście. W ofercie takich firm znajdują się zarówno kampery używane, jak i nowe.

Podsumowanie

Czytając blogi o podróżach, można dowiedzieć się jakie są wady i zalety podróżowania kamperem. Oczywiście nie jest to rozwiązanie w przypadku pracy, która wymaga podróżowania, chyba, że jest się influencerem, posiada się własny kanał na YouTube, profil social media lub blog, którego tematem przewodnim jest właśnie podróżowanie.

Planując urlop warto przemyśleć również takie kwestie jak ubezpieczenie podróżne lub inaczej ubezpieczenie turystyczne i zastanowić się, czy w trakcie wyjazdów zagranicznych, przyda nam się angielski w podróży. Jeśli tak, warto sprawdzić poziom znajomości języka i ewentualnie zdecydować się na szybki kurs językowy przypominający podstawy komunikacji. Taką szybką powtórkę można zapewnić sobie podczas chociażby indywidualnych lekcji online z native speakerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here