kwalifikacje i kompetencje
fot. pixabay.com

Inwestowanie w rozwój jest niezwykle ważne, niezależnie od tego, czy pracujemy na etacie, mamy pomysł na własny biznes czy marzy nam się własna firma. Samorozwój to zdobywanie wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie tych już posiadanych. To świadoma droga wybrana w celu zmiany swojego życia na lepsze. Nie tylko pod względem materialnym, ale również emocjonalnym, ponieważ rozwój osobisty wpływa na nasze samopoczucie, dodaje pewności siebie i wiary we własne możliwości. A także pozwala podnosić kwalifikacje i kompetencje. W jaki sposób?

Kwalifikacje – co to jest?

Kwalifikacje to wykształcenie i uzdolnienia potrzebne do pełnienia jakiejś funkcji lub wykonywania jakiegoś zawodu. Jest to zestaw wyników uczenia się w zakresie pewnej wiedzy i umiejętności, których osiągnięcie zostało potwierdzone formalnie przez osoby upoważnione lub instytucje. Kwalifikacje dotyczą zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Kompetencje – co to jest?

Na kompetencje składają się: uzdolnienia, umiejętności, wiedza, kondycja fizyczna, styl pracy, osobowość, zasady i wartości oraz zainteresowania. Według definicji, kompetencje określa się jako zbiór umiejętności, wiedzy i wszystkich cech, dzięki którym można efektywnie wykonywać powierzone nam zadania i obowiązki, a także realizować wyznaczone na danym stanowisku cele.

podnoszenie kwalifikacji
fot. pixabay.com

Jak podnosić kwalifikacje i kompetencje?

  • rozwijanie zdolności interpersonalnych – to wszystkie te umiejętności (niemierzalne), które pozwalają nawiązać i utrzymać dobre relacje z inną osobą. Są niezwykle ważne w sferze zawodowej, ponieważ wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne powinien posiadać każdy lider czy przywódca. Pomagają również w pracy w zespole, a jak wiadomo, zgrany i dobrze dogadujący się zespół pracuje wydajniej i w lepszej atmosferze, co z kolei przekłada się na motywację do dalszej pracy. Do zdolności interpersonalnych należą: umiejętność negocjacji, społeczna adaptacja, komunikatywność, umiejętność rozwiązywania konfliktów, umiejętność pracy w zespole, umiejętność słuchania.
  • specjalistyczne szkolenia i kursy – niemalże każda branża w dzisiejszych czasach rozwija się niezwykle dynamicznie. Dlatego też każdy, nawet najlepszy ekspert w danej dziedzinie musi śledzić nowości branżowe, być na bieżąco z zachodzącymi zmianami i nadążać za tempem tych zmian związanych z rozwojem i postępem. Raz uzyskane kwalifikacje nie robią z nas ekspertów na całe życie. Na ten status trzeba pracować każdego dnia i udowadniać, że się na niego zasługuje.
  • kursy językowe (zakończone certyfikatem) – podnosząc poziom znajomości języka lub inwestując w naukę języków obcych poszerzamy horyzonty, uatrakcyjniamy CV, zyskujemy respekt wśród zespołu (zwłaszcza, jeśli jest to np. język japoński, język koreański czy nauka chińskiego). Nauka języków obcych daje również dodatkowe możliwości rozwoju (praca jako tłumacz, wyjazdy służbowe, podbój nowych rynków, sklepy internetowe w innym kraju, zagraniczni partnerzy biznesowi).

Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wpływa również na to jak postrzegają nas współpracownicy czy przełożeni, a w przypadku samozatrudnienia – wspólnicy, zleceniodawcy czy partnerzy. Dbanie o samorozwój świadczy o naszych ambicjach, wytrwałości, umiejętności dążenia do wyznaczonego celu, pewności siebie, wiary we własne możliwości. A także o umiejętnościach zarządzania czasem oraz dobrej organizacji pracy. To niezwykle ważne cechy, zarówno na stanowiskach kierowniczych, pracy jako freelancer, jak również pracowników stanowiących część zespołu.

Posiadając pomysł na własny biznes, bezustanne inwestowanie w rozwój osobisty jest niezbędne. To długa droga, która musi opierać się nie tylko o wiedzę i umiejętności dotyczące samego biznesu, ale musimy zadbać również o odpowiednie kreowanie wizerunku oraz personal branding, public relations, reklamę, marketing, wiele formalności związanych założeniem działalności gospodarczej i jej prowadzeniem. W tym przypadku musimy przede wszystkim nauczyć się wielozadaniowości i poznać wiele zagadnień nie tylko z branży, którą się zajmujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here